Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Kraków i Sanitec Koło ogłaszają konkurs na „Projekt Łazienki 2012”

Informacja Prasowa

2012-03-08  Autor: Andrzej Kwasek   Źródło: KOŁO   Kategoria: Konkursy, nagrody

Tematem XIV konkursu jest projekt koncepcyjny toalety publicznej w Krakowie przy Rondzie Mogilskim. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Miasto Kraków – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Sanitec Koło – producenta wyrobów wyposażenia łazienek.

Konkursowa toaleta zlokalizowana jest na wschód od Starego Miasta przy Rondzie Mogilskim. Zakończona w roku 2008 przebudowa ronda polegała na rozdzieleniu poziomu ruchu pieszego, rowerowego i tramwajowego od poziomu ruchu samochodowego. Atrakcją dla osób przebywających w tym rejonie są odsłonięte i zrekonstruowane zabytkowe fundamenty kaponiery fortu mogilskiego.

Ten ogromny węzeł przesiadkowy z rosnącym ruchem pasażerów komunikacji miejskiej i ruchem na ścieżkach rowerowych wymaga poprawy warunków sanitarnych. Dzięki planowanej toalecie obszar ten stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających Kraków.

Organizatorzy oczekują na projekt koncepcyjny obiektu, który wpisze się w architekturę miejsca. Jego forma powinna harmonijnie komponować się z otoczeniem uwzględniając charakter i styl architektoniczny sąsiadującej zabudowy. Toaleta będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Obok toalety projektanci powinni przewidzieć pomieszczenie przeznaczone na usługi komplementarne, takie jak np. punkt informacji turystycznej połączony z salonikiem prasowym czy kioskiem. Dzięki temu obiekt będzie jeszcze bardziej przydatny w przestrzeni zurbanizowanej.

Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu Projekt Łazienki 2012, ma szansę realizacji. Niewykluczone, że po dostosowaniu do lokalnych potrzeb i rodzaju zaproponowanych usług komplementarnych, podobne toalety powstaną w innych miejscach na terenie Krakowa.

- Tak piękne miasto zasługuje na to, by każdy element jego architektury, także tej małej, był wyjątkowy i doskonale wpisywał się w przestrzeń publiczną. Należy pamiętać, że Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w naszym kraju. Tym bardziej zależy nam, aby projektowany obiekt był niezwykle estetyczny, a jego bryła pozytywnie zapadała w pamięć.  – mówi Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO. – Jeśli władze Krakowa podejmą decyzję o budowie toalety według zwycięskiego projektu, chętnie pomożemy w jej wyposażeniu. – dodaje.

Prace konkursowe oceni ośmioosobowe jury w składzie: dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewý – Architekci), Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa), Anna Krzyżanowska (Z-ca Dyr. ZIKiT), prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates). dr arch. Romuald Loegler (Atelier Loegler), Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa), Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków), Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec Koło).

Laureaci konkursu zdobędą nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.

- Grand Prix „Łazienka KOŁO 2012” - 20 000 zł

- 1 wyróżnienie I stopnia - 8 000 zł

- 1 wyróżnienie II stopnia - 4 000 zł

- 3 wyróżnienia III stopnia po - 2 000 zł

W konkursie internetowym zostanie przyznane jedno wyróżnienie w wysokości 2000 zł.

Konkurs ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych.

Termin nadsyłania projektów upływa 15.05.2012 r., a wyniki zostaną ogłoszone 18.06.2012 r.  

W dniach 01-10 czerwca 2012, odbędzie się głosowanie internautów, którzy przyznają swoją nagrodę.

Regulamin i wszelkie informacje o konkursie znajdują się na stronie: www.konkurskolo.com.pl

 

O konkursie

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej jest istotnym stymulatorem rozwoju firmy i jedną z bardziej rozpoznawalnych inicjatyw społecznych w Polsce. Tematami przewodnimi konkursu są projekty sanitariatów w miejscach często odwiedzanych przez turystów i gości. Obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, a wybór lokalizacji jest niezmiernie ważny z perspektywy szerokiej grupy społecznej.

W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. Zakończono remont dwóch toalet konkursowych na Dworcu Centralnym w Warszawie, trwa realizacja sanitariatu w Kazimierzu Dolnym (zakończenie w maju 2012), a inwestycja obok Stadionu Narodowego nad Wisłą jest w trakcie przygotowania.

O Krakowie

Położony nad Wisłą Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski. Gród Kraka znany jest z ponad tysiącletniej historii i cenionych na całym świecie obiektów architektonicznych. Do 1795 roku miasto było oficjalną stolicą Polski, zaś do 1611 – siedzibą władców państwa polskiego. Obecnie Kraków jest stolicą województwa małopolskiego i drugim miastem w kraju pod względem liczby mieszkańców oraz powierzchni.

W 2006 r. został wymieniony wśród 5 najbardziej popularnych miast Europy, w 2007 r. uzyskał miano "najmodniejszego miasta świata" według amerykańskiej agencji internetowej Orbitz, wyznaczającej trendy w światowej turystyce.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2022 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro