Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Konkurs

Konkurs...

2011-12-16  Autor: Bohdan Pękacki   Źródło: INSPIRO   Kategoria: Konkursy, nagrody

"Podziel kwadrat" to konkurs architektoniczny, w którym wnętrze niezwykłego miejsca - Domu Kultury INSPIRO w Podłężu - projektować będą wspólnie profesjonaliści i lokalna społeczność.

W większości konkursów architektonicznych architekci nigdy nie spotykają ludzi, dla których przygotowują projekty budynków i przestrzeni. W projekcie "Podziel kwadrat" takie spotkanie jest najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia.

- Zespoły projektowe wyłonione w pierwszym etapie konkursu zaprosimy wraz ze znakomitymi tutorami do Podłęża na warsztaty, w których wezmą udział także dzieci, rodzice i inni codzienni uczestnicy życia naszego domu kultury - mówi Beata Kwiecińska, dyrektorka Domu Kultury INSPIRO.

Wśród tutorów znajdą się między innymi Edyta Ołdak i Magda Jurek ze Stowarzyszenia "Z siedzibą w Warszawie", architekt Karol Langie ze Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, czy Marcin Mostafa z obsypanego międzynarodowymi nagrodami WWAA.

- W Polsce idee partycypacji w projektowaniu dopiero raczkują. Ale przecież to ludzie codziennie korzystają z przestrzeni, obserwują ją i żyją w niej. Dlatego chcą i mogą ją kształtować. Stąd pomysł wspólnych warsztatów z profesjonalistami - mówi Beata Kwiecińska.

Dom Kultury INSPIRO, mieszczący się w starym i nieprzystosowanym do swoich funkcji budynku, to miejsce jedyne w swoim rodzaju. W Podłężu, miejscowości liczącej mniej niż dwa i pół tysiąca mieszkańców, na zajęcia i inne wydarzenia w DK przychodzi tygodniowo prawie 400 osób!

Swoje miejsce w INSPIRO znajdują zarówno pięcio- i sześciolatki, które na warsztatach uczą się o architekturze czy robotyce, gimnazjalne grupy teatralne i taneczne, a także studenci i dorośli biorący udział w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez DK Inspiro wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, czy krakowskim Muzeum Narodowym. Do malutkiego Podłęża przyjeżdżają ludzie z Wieliczki, Niepołomic i Krakowa. Ambicja, entuzjazm i potencjał ludzi tworzących dom kultury to wyzwanie, z którym w ramach konkursu "Podziel kwadrat" zmierzą się projektanci.

Prace wstępne zespoły projektowe mogą wysyłać do 5 stycznia. Warsztaty projektowania partycypacyjnego z udziałem lokalnej społeczności zaplanowane są na 14 i 15 stycznia. Główną nagrodę dla zwycięskiego zespołu projektowego - 5000 złotych - ufundował Urząd Miasta i Gminy Niepołomice.

Partnerem medialnym projektu „Podziel kwadrat” jest serwis Bryla.pl. Wszystkie informacje i regulamin konkursu na www.podzielkwadrat.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro