Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

100 idei, które... musisz mieć na półce!

Nowości książkowe

2011-10-18  Autor: Kazimierz Kwasek   Źródło: TMC oraz alejahandlowa.eu   Kategoria: News o publikacjach

Nowością w roku 2011 są dwie interesujące książki wydane po polsku (TMC) w koedycji z Laurence King Publishing. Pierwsza dotyczy tematyki Portalu W-A.pl - architektury (100 IDEI, KTÓRE ZMIENIŁY ARCHITEKTURĘ), druga natomiast również twórczej branży - mody (100 IDEI, KTÓRE ZMIENIŁY MODĘ).

 

 

100 IDEI, KTÓRE ZMIENIŁY ARCHITEKTURĘ (książka w księgarni W-A.pl > > >)

RICHARD WESTON

Gdyby zadad sobie pytanie bez jakiego elementu architektura nie mogłaby istnied, naprawdę ciężko byłoby znaleźd na nie odpowiedź. Jak pokazuje Richard Weston, architektura nie powinna kojarzyd się nam tylko z takimi tworzywami jak beton, stal czy szkło, lecz także z prądami filozoficznymi i artystycznymi. Nurty takie jak humanizm, dekonstrukcja czy postmodernizm znacząco wpłynęły na architektów. Autor książki zatytułowanej „100 idei, które zmieniły architekturę” potwierdza tezę jednego z nich, że architektura to pragnienie epoki przeniesione na przestrzeo, sposób życia, zmienianie się i nowość.

Książka zajmuje się podstawowymi zagadnieniami architektonicznymi, opisuje konkretne elementy konstrukcyjne i omawia ich zastosowanie – niegdyś i obecnie. Ale w publikacji znajdziemy również wiele odniesieo do dzieł napisanych przez słynnych architektów i ich poglądów, co nadaje lekturze kształt bardziej refleksyjny i naukowy.

Richard Weston jest architektem, projektantem krajobrazu oraz profesorem w Welsh School of Architecture na uniwersytecie w Cardiff. Jest również autorem kilku monografii, m.in. publikacji na temat Alvara Aalto uhonorowanej nagrodą Sir Banister Fletcher. Jego pozostałe książki to: „The house in the Twentieth Century” (2001), “Materials, Form and Architecture” (2003) oraz “Key Buildings of the Twentieth Century, 2nd Edition” (2010).

Wydawnictwo TMC (koedycja z Laurence King Publishing)
Data publikacji: wrzesień 2011
ISBN 978 83 925 890 44 Format: 27 x 21 cm Ilośd stron: 216 Miękka oprawa

Spis treści (po kliknięciu powiększenie):

Wnętrze książki (po kliknięciu powiększenie do dużych ilustracji):



100 IDEI, KTÓRE ZMIENIŁY MODĘ (książka w księgarni W-A.pl > > >)

HARRIET WORSLEY

Kostiumy szyte na miarę, podkreślanie talii dzięki gorsetowi, pojawienie się biustonosza, biel sukni ślubnej, wpływ celebrytów na modę, strój jako narzędzie protestu... To zaledwie kilka ze stu problemów, jakimi zajmuje się Harriet Worsley w książce pt.: „100 idei, które zmieniły modę”. Autorka prezentuje zmiany, jakie zaszły w sposobie ubierania się od 1900 roku. Zwraca również uwagę na wydarzenia społeczne i kulturalne, które znacząco wpłynęły na modę.

Pod pojęciem idei autorka rozumie nie tylko nowe kroje i stroje, które niegdyś wywoływały furorę lub oburzenie, a dziś są zwyczajnymi elementami garderoby. Ideami nazywa też innowacje i wynalazki, które udoskonaliły ubrania, oraz wszystko to, co przyczyniło się do zmian w modzie, a nie wiązało się z nią bezpośrednio (jak np. rozwój fotografii, pojawienie się filmu dźwiękowego czy nowoczesna technologia komputerowa).

Autorka nie zapomina również o projektantach i ikonach mody. Pojawiają się więc takie nazwiska jak Coco Chanel, Vivenne Westwood, Calvin Klein, Yves Saint Laurent czy John Galliano. Dużo miejsca poświęca też dodatkom (zegarkom, torebkom, butom) oraz elementom makijażu (jak chociażby sztucznym rzęsom). Harriet Worsley studiowała w Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie, gdzie teraz jest wykładowcą. Zajmuje się również pisaniem artykułów na temat mody. Jest autorką takich publikacji jak „Decades of fashion” czy „The White Dress: Fashion Inspiration for Brides”.

Wydawnictwo TMC (koedycja z Laurence King Publishing)
Data publikacji: wrzesień 2011
ISBN 978 83 925 890 37 Format: 27 x 21 cm Ilośd stron: 216 Miękka oprawa

Spis treści (po kliknięciu powiększenie):

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

News o publikacjach

Najnowszy Baumit Magazyn – obowiązkowa pozycja dla pasjonatów nowoczesnego budownictwa

2019-08-05

Branża budowlana wciąż się rozwija i wykorzystuje nowatorskie technologie, dlatego właśnie firma Baumit po raz… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 02/2019

2019-02-04

Informacje od wydawcy: Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 01/2019

2019-01-07

W październiku minie 25 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Architektura-murator”. To… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2022 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro