Archivolta 3/2011 - Pomiędzy harmonią a rozdarciem

Nowa Archivolta...

01-08-2011  Autor: Jan Kurek, Michał Stępień   Źródło: ARCHIVOLTA   Kategoria: News o publikacjach

Pojęciu Natury przypisuje się najczęściej dwa znaczenia, które pozostają ze sobą w sprzeczności. Z jednej strony widzi się w niej nieposkromiony żywioł, a z drugiej – źródło opartego na naturalnych prawach powszechnego ładu.
/Bohdan Paczowski – Zobaczyć, Gdańsk 2005/

Kup nową "ARCHIVOLTĘ" w Księgarni W-A.pl w Internecie > > >
lub w Krakowie pl. Szczepański 6.

Zdaniem Bohdana Paczowskiego pojęcie Natury zawiera więc dwa przeciwstawne bieguny – to co idealne i to co realne oraz co wieczne i doczesne, co sprawia, że albo staje się Ona symbolem jednorodności i harmonii, albo tragiczności i rozdarcia.

Podobnym rozterkom podlega często wrażliwy artysta, jakim czasem bywa architekt. Paczowski wspomina postać Gaudiego, który przy odbiorze dyplomu architekta w 1878 roku na słowa dyrektora Barcelońskiej Szkoły Architektury: „Panowie, mamy to dziś przed sobą albo geniusza, albo szaleńca”, podobno odpowiedział: „Znaczy to, że jestem architektem”. Paczowski, w eseju Mądre szaleństwa Antonia Gaudiego y Corneta, zawartym w zbiorze Zobaczyć, tak to podsumowuje: „Szaleństwo wyobraźni Gaudiego nie w tym, co robił, (...) tkwiło ono w tym, jak to robił”. W innym eseju (Fontanna Trevi) Paczowski przytacza opinie Hirama Haydna, że: „Pomiędzy indywidualnością i wiecznym istnieje przepaść, którą wypełniać może po części tylko działanie jednostek starających się realizować ideały wieczne w jakimś (danym) konkretnym kontekście społecznym”.

Taką jednostką o nietuzinkowej osobowości był niewątpliwie krakowsko-lwowski architekt przełomu XIX i XX wieku – Teodor Talowski. Jego fantazja i zindywidualizowanie detalu, przy jednoczesnej idealności i harmonii form, wzbudzają do dziś zachwyt w kolejnych pokoleniach kontemplujących jego dzieła.

Współczesny Gaudiemu Talowski, podobnie jak on znał dzieła Johna Ruskina, pisarza i krytyka sztuki i... socjalisty, którego twórczość była inspiracją do utworzenia ruchu artystycznego Art and Crafts Movement.

Uważa się górnolotnie, że architektura jest sztuką kształtowania przestrzeni. Niedawno zmarły znany polski architekt Stefan Kuryłowicz uważał (www.perspektywy.pl), że: „Dzięki nowym technologiom i metodom komunikowania się oraz łatwości podróżowania nowinki architektoniczne i budowlane stają się powszechnie dostępne – że, w konsekwencji, znacznie rozszerzył się wachlarz środków, jakie współczesny architekt ma do dyspozycji, aby kształtować przestrzeń, w jakiej żyjemy i emocje związane z odbiorem budynku przez jego użytkowników”. Kuryłowicz przypominał również statystyki RIBA (Królewskiego Brytyjskiego Instytutu Architektów) wykazujące, że w okresie ostatnich 20 lat sukcesywnie zmniejsza się czas spędzany przez architektów na projektowaniu i rysowaniu. Dziś architekt poświęca tej działalności maksymalnie 12 godzin tygodniowo... Resztę czasu, jak zauważył Krzysztof Ingarden, w wywiadzie dla Archivolty 2/2011, architekci poświęcają sferze organizacyjno-prawnej, związanej z zatwierdzaniem i uzgadnianiem projektów oraz przeróżnymi sporami prawnymi.

Biorąc pod uwagę powyższe, zauważamy, że warunki pracy architektów we współczesnym świecie coraz bardziej się komplikują i coraz trudniej o czas na dojrzewanie koncepcji – na realizację mądrych szaleństw współczesnych Gaudich i Talowskich.

Kup nową "ARCHIVOLTĘ" w Księgarni W-A.pl w Internecie > > >
lub w Krakowie pl. Szczepański 6.

10        Plebiscyt FTA edycja 2011
11–22    Nie lubię sztuczności…
        Rozmowa z Robertem Majkutem
23–32    Centrum Nauki Kopernik – fenomen logiki erozji czy funkcjonalna maszyna?
        Jan Kubec
34–43    MOCAK – między projektem a realizacją
        Adam Kozak
44–47    Polska architektura 2010
        Marta Artman
48–51    Centrum Rekreacji Zaborze – rewitalizacja zbiorników wyrównawczych wraz z zagospodarowaniem terenu w Zabrzu–Zaborzu
        Beata i Witold Goczołowie
52–59    Architektura i technologia siedziba główna firmy SOLON w Berlinie – Adlershof
        Beata Kuc-Słuszniak, Ewa Wala
60–61    Park del Poblenou w Barcelonie
        Aga Light Troll (Grupa LUXIONA)
        /art. sponsorowany/
62–65    Ergonomia – użyteczność i wygoda a zrównoważony rozwój
        Rozmowa z Jerzym Charytonowiczem
66–69    Ergonomia i współczesna architektura
        Maciej Złowodzki
70–71    Nowe systemy podłóg z płyt cementowo-drzazgowych
        CETRIS
        /art. sponsorowany/
72–74    „Kijów” w Krakowie – czyli z dziejów upadku przestrzeni publicznej
        Małgorzata Włodarczyk
75–77    Cracovia – zabytek do wyburzenia?
        Jan Kurek
78–81    Polscy architekci dla Japonii
        Jan Kurek
82–86     Skróty artykułów w języku angielskim

 

 

Kup nową "ARCHIVOLTĘ" w Księgarni W-A.pl w Internecie > > >
lub w Krakowie pl. Szczepański 6.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com