'Zielony' parking wielopoziomowy w Chicago

Architekci i projekty, biura projektowe i ich dzieła

14-08-2010  Autor: Mike Plotnick   Źródło: HOK   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Greenway Self Park czyli wielopoziomowy parking został właśnie otwarty w Chicago. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest on całkiem nowatorskim rozwiązaniem projektowym, które zawiera m. in. turbiny wiatrowe, system zbiorczy wody deszczowej lub stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Chicago pokazuje, że nawet parkingi wielopoziomowe mogą być budynkami ekologicznymi i zrównoważonymi. Dzielnica River North od teraz posiada bardzo nowoczesny, 11 kondygnacyjny parking, który między innymi uzyska certyfikację LEED (o LEED piszemy tutaj > > >). Wspomniane systemy zbiorcze wody deszczowej czy też 12 podwójnych systemów turbin wiatrowych to bardzo nowatorskie rozwiązania w połączeniu z funkcją garażu wielopoziomowego. Całość "zysku ekologicznego" będzie odmierzana przez specjalny licznik pokazujący jaką ilość energii rocznie przekaże ten budynek do sieci energetycznej miasta.

Trzeba przyznać, że przy polskich inwestycjach typu ciągle reperowanych autostrad lub niekompletnego i łatanego stadionu w Krakowie chicagowska inwestycja pokazuje jak daleko jesteśmy w stosunku do zachodniego schematu prowadzenia inwestycji publicznych.

Poniże fotografie z realizacji (po kliknięciu otrzymasz powiększenie). Zapraszamy do komentarzy!

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com