Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Książka o twórczości APA Kuryłowicz - PASJA I PRAGMATYZM Człowiek Architektura Wolność

Księgarnia W-A.pl / alejahandlowa.eu

2010-08-12  Autor: [KK]   Źródło: alejahandlowa.eu, TRYGON   Kategoria: News o publikacjach

Opowieść o twórczości Stefana i Ewy Kuryłowiczów oraz zespołu, którego praca złożyła się na sukces stworzonej przez nich firmy projektowej, jest bardzo ważnym rozdziałem w historii polskiej architektury współczesnej.

PASJA I PRAGMATYZM Człowiek Architektura Wolność w księgarni W-A.pl > > >

Książka "Pasja i pragmatyzm" poświęcona jest twórczości Stefana i Ewy Kuryłowiczów oraz całego zespołu, którego praca złożyła się na sukces stworzonej przez nich firmy projektowej. W tytule książki zawarte zostało przekonanie jej autorów, że zarówno pasja, jak i pragmatyzm, zawsze obecne jednocześnie, choć w różnych proporcjach, są niezbędnymi składnikami powodzenia każdego przedsięwzięcia, podejmowanego na polu architektury. Wspólnym mianownikiem twórczości tego małżeństwa architektów nie jest a priori przyjmowana i podzielana postawa, lecz cały proces twórczy, w którym o powodzeniu przesądza dynamiczny dialog z wszystkimi partnerami realizowanego projektu, materią, która ogranicza i formą, która wyzwala architektoniczną inwencję. To co zaprojektowali, jest bardzo ważnym rozdziałem w historii polskiej architektury współczesnej, a w okresie burzliwych przemian politycznych i gospodarczych w naszym kraju APA Kuryłowicz& Associates stała się modelowym przykładem funkcjonowania i rozwoju dużej pracowni architektonicznej. W lutym 2010 roku , na wniosek Sekretarza Generalnego ONZ, Stefan Kuryłowicz został powołany w skład pięcioosobowego Komitetu Doradczego ds. przebudowy Siedziby ONZ w Nowym Jorku, który do zakończenia projektu w 2013 roku będzie nadzorował jego realizację, reprezentując najwyższe kompetencje zawodowe środowisk architektonicznych całego świata. Książka wydana jest na najwyższym edytorskim poziomie, zawiera 140 barwnych ilustracji, plany i rysunki architektoniczne, teksty teoretyczne Ewy Kuryłowicz i Stefana Kuryłowicza, a także analityczne teksty Elżbiety i Adama Czyżewskich, Marty Leśniakowskiej, Grzegorza Piątka, Jarosława Trybusia.

"Sztuka architektury jest limitowana przez realia tak, jak proces tworzenia przedstawienia teatralnego jest ograniczony przez wyboraźnię aktora, który wprawia w ruch wizję zrodzoną w wyboraźni autora. I tak jak wizja autorska sztuki teatralnej zależy od dodanego do niej przekazu i ucieleśniającej ją wyobraźni aktora, tak sam przekaz architekta nigdy nie będzie przekazem całościowym, prawdziwym, jeśli ograniczy się do koncepcji, pomijając pozostałe ogniwa procesu twórczego. To pozwala na wprowadzenie rozróżnienia pomiędzy istotą projektu (jego całościowym przekazem i znaczeniem, które przenosi) a ideą, które jest w nim zawarta. Idea może pozostać w królestwie nieograniczonej wyobraźni i fantazji, tak jak równie dobrze może dotyczyć całkiem przyziemnych kwestii. To zapewne różni architekturę od zwykłego budownictwa. Przekaz, znaczenie przenoszone przez architekturę muszą uwzględniać komplet czynników, które umożliwiają jej powstanie. W projektach koncepcyjnych można dyskutować idee, nad przekazem i znaczeniem można dyskutować tylko wtedy, gdyz dzieło jest zrealizowane. Jednocześnie nie może być prawdziwego przekazu bez idei."

Stefan Kuryłowicz Idea Przekaz Realizacja (2005)

Ze wstępu:

Opowieść o twórczości Stefana i Ewy Kuryłowiczów oraz zespołu, którego praca złożyła się na sukces stworzonej przez nich firmy projektowej, jest bardzo ważnym rozdziałem w historii polskiej architektury współczesnej. W okresie gwałtownych przemian politycznych i gospodarczych lat 90. APA Kuryłowicz & Associates stała się modelowym przykładem funkcjonowania i rozwoju dużej pracowni architektonicznej. Kolejne etapy tego rozwoju wyznaczały realizacje przynoszące rozwiązania techniczne i formalne, których różnorodność i jakość świadczyły o wzrastających potencjale zespołu i sile talentu tworzących go indywidualności. Poprzez swoją działalność zawodową, pedagogiczną i stowrzyszeniową Stefan i Ewa Kuryłowicz wywarli ogromny wpływ na kształtowanie się nowoczesnych standardów projektowania i dojrzałych realizacji profesji architekta z rynkiem.

PASJA I PRAGMATYZM Człowiek Architektura Wolność w księgarni W-A.pl > > >

PASJA I PRAGMATYZM Człowiek Architektura Wolność w księgarni W-A.pl > > >

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

News o publikacjach

Najnowszy Baumit Magazyn – obowiązkowa pozycja dla pasjonatów nowoczesnego budownictwa

2019-08-05

Branża budowlana wciąż się rozwija i wykorzystuje nowatorskie technologie, dlatego właśnie firma Baumit po raz… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 02/2019

2019-02-04

Informacje od wydawcy: Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 01/2019

2019-01-07

W październiku minie 25 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Architektura-murator”. To… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2022 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro