Kultura organizacyjna w firmach kanadyjskich - Office & Facility

Office & Facility prezentuje...

07-08-2010  Autor: Tekst: Natalia Bursiewicz   Źródło: Office & Facility   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Kanadyjska tożsamość narodowa przysparza wiele kłopotów. Kraj ten stanowi bowiem wielki, wielokulturowy tygiel, w którym dominują wpływy francuskie i angielskie. Już na początku XVII wieku na tych terenach pojawiło się osadnictwo francuskie. Sto lat później zaczęli się tam osiedlać Brytyjczycy. Nic więc dziwnego, że kwestia kanadyjskiej tożsamości była od zawsze zdominowana przez konflikt pomiędzy Angielskimi i Francuskimi Kanadyjczykami. Do dzisiaj istnieją spore różnice i spory pomiędzy miastami o odmiennych wpływach i dominacji językowo-kulturowej. W XX wieku natomiast stopniowe uniezależnianie się od Wielkiej Brytanii sprzyjało napływowi imigrantów z Europy, Afryki, Karaibów oraz Azji, którzy przyczynili się z kolei do kolejnych zmian tożsamości tego kraju.

“Kiedy jestem w Kanadzie, czuję, że tak powinien wyglądać cały świat”
Jane Fonda


Czy istnieje kanadyjska tożsamość?

 „Kanada to jedyny kraj na świecie, który wie, jak żyć bez tożsamości”
Marshall McLuhan

"Kanadyjska tożsamość, jaką znamy, jest tak nieuchwytna jak Sasquatch (Wielka Stopa) i Ogopogo (nieznane zwierzę, rzekomo żyjące w jeziorze Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej). Temat ten ożywiał i frustrował pokolenia polityków, historyków, pisarzy, artystów, filozofów … Kanady nie da się łatwo zdefiniować” 
Andrew Cohen

Niebagatelne znaczenie ma dla Kanady również ścisła relacja ze Stanami Zjednoczonymi. Wprawdzie Kanadyjczycy nie lubią być porównywani do amerykanów i definiują swoją tożsamość w opozycji do „wielkiego brata”, mimo wszystko korzystają z dobrobytu i bezpieczeństwa, jakie zapewnia im wspomniane sąsiedztwo. Nadal duża liczba obywateli Kanady jeździ do pracy na teren Stanów Zjednoczonych lub wytwarza produkty sprzedawane na amerykańskim rynku. Oba te kraje jednoczy oprócz języka, współpraca wojskowa i zbliżona kultura.  Często jednak Kanadyjczycy podkreślają, że są o wiele bardziej życzliwi, weseli oraz obyci niż amerykanie. Cechuje ich także tolerancja i otwartość względem obcokrajowców. Wiąże się to z polityką otwartych granic i przyjmowaniem największej na świecie liczbie imigrantów.
Obecnie Kanada jest wielokulturowym krajem tworzącym barwną mozaikę języków, tradycji i zwyczajów. Kanadyjczycy zaś chcą wierzyć w istnienie unikalnej, odmiennej kultury i tożsamości kanadyjskiej.

Więcej na stronach Office & Facility > > >

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com