PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ - VIVA LA FRANCE! Auxerre

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

29-06-2010  Autor: Tekst Małgorzata Dziubina Zdjęcia PRZEMEK SYTA   Źródło: WŁASNE   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Auxerre jest francuskim miasteczkiem położonym w regionie Burgundia. Być może warto wziąć je pod uwagę planując tegoroczne wakacje? Zabytki średniowiecza: katedra St.-Étienne, krypty z IX i XI w., kościoły z cennymi malowidłami ściennymi - St.-Eusèbe (XII-XVI w), St.-Pierre (XVI-XVII w.), ruiny opactwa Benedyktynów St.-Germain (VI-XIV w.), dzwonnica i Wieża Zegarowa z pewnością przypadną do gustu nie tylko miłośnikom wina. Witajcie nad brzegiem rzeki Yonne...

Zdjęcia PRZEMEK SYTA

Gdyby zapytać - z czym kojarzy się Burgundia, usłyszelibyśmy zapewne odpowiedź: z winnicami. I nie byłoby w tym nic dziwnego, bowiem zajmują one obszar ok. 45 000 hektarów.

Pośród winnych latorośli ciągnących się wąskim pasem na północy i na południu można trafić do niewielkiego, lecz miłego miasteczka o nazwie Auxerre.

Wyjątkowym zabytkiem jest górująca nad miastem katedra Saint Etienne usytuowana pośród kamienic mieszczańskich. Takie umiejscowienie było wcześniej naturalne. Tylko angielskie katedry gotyckie powstawały na wolnej przestrzeni. Budowę Saint-Etienne ropoczęto w roku 1215, ale ukończono dopiero w wieku XVI.

Niedaleko katedry znajduje się opactwo benedyktyńskie św. Germana rozbudowywane i przebudowywane od VI do XIV wieku. 

Dzięki bogatej historii i licznym zabytkom Auxerre otrzymało tytuł „Miasta dziedzictwa kulturowego”.

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com