PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ - Roztańczona Praga

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

06-05-2010  Autor: red. Małgorzata Dziubina, fotografie Anita Wrona   Źródło: autorzy, www.wiadomości24.pl   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Tę parę znał cały świat. Mówiło się, że razem tworzą niezastąpiony duet idealny On, Fred Aster - najlepszy tancerz wśród aktorów i najlepszy aktor wśród tancerzy. Ona, Ginger Rogers - zdobywczyni Oskara, olśniewała urodą, wdziękiem i talentem. Do dnia dzisiejszego uchodzą za najlepszy team taneczno - aktorski w dziejach światowego kina. Z myślą o nich powstał dom inny niż wszystkie. Awangardowy, niekonwencjonalny, dynamiczny - Dom Tańczący. Dom 'Ginger & Fred'.

Tańczący Dom ("Tančící dům") przedstawia w zamyśle jego twórców arch. Vlado Milunića i Franka Gehry'ego tancerkę w szklanej sukience i tancerza z kapeluszem. Wybudowana w Pradze budowla znajduje się na prawym brzegu rzeki Wełtawy, w pobliżu Mostu Alojzego Jiraska.

Budynek posiada dziewięć pięter. Każde z nich ma inny rozkład z uwagi na nietypowy kształt. 3 365 m² powierzchni stanowią biura, 679 m² restauracje.

Okazuje się, że architektoniczna wizja Tańczącego Domu nie wszystkim przypadła do gustu.

„Był obiektem wielu sporów, po dziś dzień ma swoich zatwardziałych przeciwników i zwolenników. Jedni uważają, że wspaniale wkomponowuje się w otaczającą go XIX – wieczną i secesyjną architekturę, inni wręcz przeciwnie, są zdania, że jest zbyt awangardowy jak na tę historyczną stolicę.” (www.wiadomości24.pl)

Ciekawe, co Wy sądzicie na jego temat? 

Tańczący Dom, Praga/ Czechy
Dzielnica Nové Město 
Lata budowy: 1994-1996
Architekci: Frank O. Gehry, Vladimir Milunic

fotografie Anita Wrona, po kliknięciu powiększenie

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com