DYPLOM ROKU 2010

SARP

15-04-2010  Autor: Agnieszka Bulanda   Źródło: SARP   Kategoria: Konkursy, nagrody

Dnia 10 kwietnia 2010 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie, odbyła się uroczystość wręczenia Dorocznej Nagrody SARP na najlepszy dyplom, który uzyskał w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach architektonicznych – DYPLOM ROKU 2010.

Nagroda ta jest przyznawana od 1964 roku, w jej początkowym brzmieniu nazywana  Nagrodą SARP im. Architektów Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija, później Doroczną Nagrodą SARP za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Wydziałach Architektury polskich uczelni - o nazwie Dyplom Roku.

W 2000 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wybierając Zbyszka Zawistowskiego patronem Nagrody na Najlepszy Dyplom wykonany na polskich uczelniach architektonicznych – chciał uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa ZG SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku.

Do Nagrody na najlepszy Dyplom zgłaszane są projekty zakwalifikowane przez Komisję powołaną przez właściwy Zarząd Oddziału SARP w porozumieniu z Wydziałem Architektury. Do Nagrody zgłoszone zostały projekty dyplomowe z dziewięciu uczelni architektonicznych w całym kraju. Wszystkich zgłoszonych prac było 30.

Jury w składzie:


arch. Jerzy Grochulski – przewodniczący jury, Prezes SARP

arch. Andrzej Bulanda – sędzia referent

Wojciech Mickiewicz – TUP

arch. Mirosław Siemionow   – SARP O/Białystok

arch. Beata Goczoł – SARP O/Katowice

arch. Wojciech Walter SARP O/Łódź

arch. Marcin Kościuch  – SARP O/Poznań

arch. Marek Orłowski – SARP O/Szczecin

arch. Dariusz Hyc – SARP O/Warszawa

arch. Sylwia Sikora – SARP O/Wrocław

arch. Stefan Ciecholewski – SARP O/Wybrzeże

Obrady Jury rozpoczął Prezes SARP Jerzy Grochulski jako Przewodniczący Jury.    Z uwagi na fakt bycia nauczycielem akademickim upoważnił arch. Beatę Goczoł do pełnienia obowiązków Przewodniczącego Jury Konkursu.


DOROCZNĄ NAGRODĘ SARP  IM. ZBYSZKA ZAWISTOWSKIEGO DYPLOM  ROKU otrzymał:   

autor: arch. Adam Stafiniak

praca: Monastyr

promotor: dr inż. arch. Stanisław Lose

wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej

Uzasadnienie jury:

Praca bardzo wrażliwa i kompletna, potrafiąca skromnymi środkami zrealizować założone cele, i wyrazić wschodniego ducha monastyrowego, współczesnym spójnym językiem.

Praca opracowana bardzo dobrze graficznie, w sposób czytelny przekazująca klimat miejsca i ducha projektu, właściwy dobór tematu jego skali i zakresu. Realna wizja konkretnie przeprowadzona przez wszystkie fazy projektu.

WYRÓŻNIENIE Igo STOPNIA otrzymała:

autor: arch. Hanna Szukalska

praca: Re-wizja, wielopłaszczyznowa interwencja na zdegradowanym obszarze w centrum Rybnika

promotor: dr inż. arch. Jan Kubec

wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej

Uzasadnienie jury:

Praca otrzymuje wyróżnienie I-go stopnia za obszerne oraz wnikliwe analizy urbanistyczne i metodę projektową prowadzącą do wniosków przetworzonych w konkretne rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne dla terenu w ścisłym centrum miasta Rybnika.

Za godną podkreślenia jury uważa trafioną decyzję projektową w postaci zmiany przebiegu koryta rzeki i wytworzenie w ten sposób kreatywnej przestrzeni publicznej zarówno parku na powierzchni ziemi, jak i uzasadnionych decyzji projektowych dot. projektowanych przestrzeni podziemnych.

Na uwagę zasługuje konsekwentnie przeprowadzona metoda projektowa zakończona sukcesem w postaci wykreowania nowej jakości przestrzeni w centrum miasta Rybnika oraz warsztat projektowy autorski pracy.

WYRÓŻNIENIA IIgo STOPNIA otrzymali:

autor: arch. Aleksandra Sas

praca: Synagoga i Centrum Żydowskie

promotor: dr hab. inż. arch. Joanna Olenderek, prof. PŁ

wykonaną w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej

Uzasadnienie:

Projekt w ocenie sądu konkursowego został wyróżniony za gruntowne i wnikliwe rozwiązania funkcjonalne odpowiadające założonemu programowi oraz klarowne i nieinwazyjne nawiązanie do kontekstu urbanistycznego. 

autor: arch. Jacek Ślotała

praca: Kameralna sala koncertowa

promotor:mgr inż. arch. Jerzy Gurawski

wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej

Uzasadnienie jury:

Wyróżnienie nadano za udaną propozycję wpisania trudnej funkcji sali koncertowej w nieregularną historyczną tkankę miejską.

Nowoczesna monumentalna forma budynku dzięki zastosowanej fasadzie emanuje lekkością i w dyskretny sposób odzwierciedla funkcję obiektu.

To dobry przykład lokalizacji funkcji kulturalnej w ścisłym centrum miasta zapewniającej stały i naturalny dopływ widzów.

 

Nagrody i wyróżnienia wręczyli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński, Elżbieta Zawistowska - żona patrona Nagrody oraz Prezes SARP Jerzy Grochulski.

Tradycyjnie już nagrodzona Dyplomem Roku praca oraz wyróżnione prace dyplomowe zostaną opublikowane w kolejnym numerze „Komunikatu SARP”.

 

Wystawa wszystkich nominowanych prac dyplomowych będzie otwarta w Pawilonie Wystawowym siedziby ZG SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie, w dniach 11-19 kwietnia br. w godz. 10.00 - 18.00.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com