Dom Sudecki od JPP Architekci

Architekci i projekty, biura projektowe i ich dzieła

27-03-2010  Autor: [KK], Paweł Świątkiewicz   Źródło: JPP-Architekci   Kategoria: Projekty i realizacje

Prezentujemy projekt  'Domu Sudeckiego' o cechach regionalnej ziemi kłodzkiej autorstwa zespołu JPP Architekci - arch. Pawła Świątkiewicza, arch. Jerzego Świątkiewicza, arch. Marka Panowskiego oraz stud. arch. Tomasza Smolińskiego. Projekt został nagrodzony w 6 edycji konkursu WA AWARDS organizowanego przez portal worldarchitecture.org.

'DOM SUDECKI O CECHACH ARCHITEKTURY REGIONALNEJ ZIEMI KŁODZKIEJ'

AUTORZY:

JPP ARCHITEKCI
ul. Fr. Sokoła 28/8
Gdynia 81-603

arch. Paweł Świątkiewicz
arch. Jerzy Świątkiewicz
arch. Marek Panowski
współpraca
stud. arch. Tomasz Smoliński

www.jpp-architekci.pl

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Opis koncepcji zagospodarowania terenu

Usytuowanie modelowego domu sudeckiego w południowej części działki podyktowane zostało przez wiele czynników: walory widokowe, spory spadek terenu w kierunku północnym, oddalenie się z zabudową od ulicy w celu uzyskania większej prywatności.  Budynek zaprojektowano w układzie liniowym z orientacją wschód-zachód, takie rozwiązanie było wynikiem poszukiwania optymalnego połączenia takich cech jak: funkcjonalność, użyteczność oraz wszystkich aspektów związanych z otaczającym krajobrazem.

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Opis zasady obsługi projektowanego obiektu

Projektowany obiekt obsługiwany jest przez wjazd na działkę od strony wschodniej połączony sięgaczem z ulicą Marii Konopnickiej. Na terenie znalazło się miejsce na parking 4 stanowiskowy wraz z placem manewrowym. Do domu prowadzi ciąg pieszo jezdny o szerokości 4,5 m.

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Opis rozwiązań architektonicznych

Projekt współczesnego domu sudeckiego nawiązuje do rozplanowania, formy i rozwiązań materiałowych typowych dla budynków historycznych. Nawiązanie to jest jednak bardziej próbą współczesnej interpretacji tradycyjnych cech  niż odwołaniem się do nich w sposób dosłowny.

Pozornie bryła budynku to prostokąt przykryty dachem dwuspadowym jednak nic bardziej mylnego. W rzeczywistości rzut domu jest bardzo rozczłonkowany. Na rzut składają się poszczególne moduły które zostały porozsuwane w układzie północ-południe. Takie rozwiązanie ma za zadanie rozdzielenie poszczególnych stref domu jak również nadanie większej prywatności potencjalnym mieszkańcom. Dopełnieniem bryły budynku są żaluzje drewniane które chronią mieszkańców przed czynnikami atmosferycznymi oraz ciekawskim okiem przechodnia oraz domykają bryłę tworząc spójność bryły.

Rozwiązanie ścian szczytowych zaproponowano na wzór domów tradycyjnych  w których charakterystyczną cechą była 3 dzielność szczytu w układzie poziomym z deskowaniem pionowym z tą tylko różnicą, że dostosowano je do współczesnych potrzeb. Poprzez wysunięcie połaci dachowych ponad ściany szczytowe uzyskaliśmy dodatkową zadaszoną przestrzeń idealnie nadającą się na tkz. „salon letni”.

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Bardzo ważnym elementem kształtującym bryłę są duże przeszklenia których zadaniem jest wpuszczenie jak największej ilości światła do wnętrza jak również zatarcie granicy między wnętrzem a tarasem okalającym cały budynek i ogrodem. Wokół domu zaproponowano taras zewnętrzny na wzór tradycyjnej podmurówki kamiennej.

W zakresie formy budynek nawiązuje ściśle zarówno proporcjami rzutu, ścian szczytowych oraz kątami połaci dachowych do proporcji spotykanych w budynkach historycznych charakterystycznych dla regionu. W bryle projektowanego budynku zostały wydzielone galerie wzdłuż ścian kalenicowych na wzór tych w budynkach tradycyjnych. (Historyczne budynki mieszkalne były czasami rozwiązywane jako obiekt z galerią lub podcieniem biegnącym wzdłuż ściany kalenicowej lub szczytowej). Galerie te jednak nie zostały powtórzone w sposób dosłowny, zostały one ograniczone do długości pojedynczego modułu funkcjonalnego i nadano im współczesną formę. Budynek został zaprojektowany z myślą o łatwej, elastycznej i nienaruszającej cech charakterystycznych rozbudowie bryły w dalszym układzie liniowym.

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Opis układu funkcjonalnego

Część centralną zajmuje strefa wejściowa z wiatrołapem hallem oraz klatką schodową. Część mieszkalna budynku zaproponowana została jako otwarta przestrzeń w której swoje miejsce znalazła kuchnia z jadalnią oraz część dzienna   o powiększonej wysokości. W dawnej części inwentarskiej zaproponowano WC, gabinet oraz pomieszczenie sypialne dla gości. Na poddaszu użytkowym swoje miejsce znalazły dwie sypialnie z garderobami oraz przestronna łazienka. Budynek został częściowo podpiwniczony w celu wygospodarowania dodatkowych powierzchni gospodarczych takich jak kotłownia, pomieszczenie rekreacyjne, pralnia oraz łazienka.

Jeżeli chodzi o dobudowaną część obiektu jedną z możliwości jest rozbudowa o jednostkę agroturystyczną z niezależnym wejściem. W kondygnacji parteru znalazł się pokój dzienny wraz z aneksem kuchennym. W poddaszu znalazło się miejsce na dwie sypialnie oraz łazienkę.

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Opis materiałowy

Dom zaprojektowano w technologii tradycyjnej-murowanej z więźbą dachową w konstrukcji drewnianej. Dach i elewacje w całości pokryte zostały jednolitym materiałem gontem drewnianym. Dodatkowo wszystkie elementy konstrukcyjno dekoracyjne pojawiające się w elewacjach zostały wykonane z drewna. Posadzka tarasu zewnętrznego zaproponowana jest jako częściowo drewniany, częściowo z kostki granitowej. We wnętrzach dominują również naturalne materiały budowlane takie jak drewno i kamień. Na zwrócenie uwagi zasługuję fakt użycia we wnętrzu tej samej kostki granitowej co na tarasie zewnętrznym. Rozwiązanie to dodatkowo potęguje zatarcie granicy pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem domu.

Bilans powierzchni budynku

Powierzchnia netto budynku (część mieszkalna):

piwnica 49,6 m2

parter  114,6 m2

piętro (poddasze)  53,6 m2

suma: 217,8 m2

Powierzchnia netto budynku (część dobudowana):

parter 48,1 m2

piętro (poddasze) 33,8 m2

suma: 81,9 m2

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

Dom Sudecki ilustr. JPP Architekci (po kliknięciu powiększenie)

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com