Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

RMJM - rewolucyjny projekt w Turcji

Studio3Design prezentuje

2009-10-02  Autor: Monika Magda, Studio3Design   Źródło: Studio3Design   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

12 sierpnia międzynarodowa pracownia RMJM Architects skupiającą specjalistów z ponad 20 krajów ogłosiła plany pierwszej ekologicznej zabudowy mającej postać w Turcji. Inwestycja warta milion dolarów amerykańskich zostanie zlokalizowana w nowej dzielnicy mieszkalno-biznesowej Istambułu – Atasehir. Budowy kompleksu podejmie się turecki deweloper VARYAP z grupy Varlibas Group International. Architekci z RMJM przyznają, że są podekscytowani możliwością stworzenia nowego symbolu miasta w rozwijającej się dzielnicy finansowej.

Ze szczytu nowej wizytówki Istambułu rozpościerać się będzie panoramiczny widok na całą okolicę w tym Morze Marmara i Wyspy Książęce. Kompleks wieżowców liczący 372 000 m2 będzie w stanie obsłużyć do 20 000 osób. Skupi on w sobie m. in. sześćdziesięcio-piętrowy drapacz chmur, 1500 lokali mieszkalnych, strefy publiczne, piecio gwiazdowy hotel, biura, sale konferencyje oraz parkingi. Oryginalna fasada budowli zbudowana będzie z płytek, których kolory przechodzić będą od pomarańczowego (niższe kondygnacje), przez niebieski aż po biały (na szczycie).

Zgodnie z wizją projektantów, kompleks stanowić ma jeden z najbardziej ekologicznych projektów na świecie. Będzie pierwszą turecką inwestycją posiadającą międzynarodowy certyfikat LEED (Przywództwo w Zakresie Efektywnego Energetycznie i Środowiskowo Projektu Budynku). Przyznawany jest on obiektom wyróżniającym się pod względem dbałości o środowisko naturalne w procesie  budowlanym (tj. m. in. odpowiedni dobór lokalizacji, racjonalne wykorzystanie zasobów, minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów, energooszczędność). Architekci z MMJM opracowali wiele ciekawych rozwiązań, w tym kontenery magazynujące deszczówkę, urządzenia pomagające optymalizować zużycie wody czy technologie wietrznych turbin. W celu uwydatnienia gleby w najbliższej okolicy zbudowane zostaną zbiorniki chłodzące wodę. Na terenie obiektu planuje się posadzenie roślin mających specyficzną właściwość wytwarzania energii elektrycznej.

Skupienie się na właściwościach ekologicznych projektu nie oznacza, że projektanci z RMJM zapomnieli o walorach estetycznych. Nowa inwestycja reprezentować ma kulturowe bogactwo stambulskiego klimatu i dorobku kulturowego. Co więcej, projekt kompleksu wytyczyć ma nowe standardy w tureckiej architekturze. Rewolucyjny i luksusowy kompleks autorstwa RMJM wprowadza Turcję do czołówki krajów reprezentujących ekologiczne budownictwo. Zgodnie z  planami, nowy obiekt zostanie oddany do użytku już w 2011 roku.

Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie „Copper and the Home”

2019-04-09

Europejski Instytut Miedzi ogłosił wyniki międzynarodowego konkursu „Copper and the Home 2018”.… »

Wyjątkowe muzeum laminatu w północnych Włoszech z polskim akcentem

2019-02-26

Zapewne każdy z nas kiedyś był w muzeum sztuki, historii, czy architektury. W północnych Włoszech, w… »

Wrocławscy architekci zwycięzcami World Architecture & Design Awards 2019

2019-02-26

Projekt wrocławskiego biura architektonicznego AP Szczepaniak został nagrodzony w międzynarodowym konkursie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2019 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro