Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Przebudowa terminalu 2 na lotnisku Heathrow

Projekty na świecie - Studio3Design prezentuje

2009-10-01  Autor: Monika Magda, Studio3Design   Źródło: Studio3Design   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

11 sierpnia świat miał okazję zobaczyć po raz pierwszy projekt nowego terminalu nr 2 na lotnisku Heathrow. BAA, zarządca 7 brytyjskich portów lotniczych, ujawnił pomysł zabudowy autorstwa Foster + Partners. Inwestycja przebudowy wschodniego terminalu będzie kosztowała miliard funtów, co stanowi zaledwie jedną piątą wszystkich kosztów przeznaczonych na modernizację największego portu lotniczego Europy. Terminal drugi stanie się nową bazą dla linii lotniczych Star Alliance i będzie obsługiwał około dwadzieścia milionów pasażerów rocznie.

Zaprojektowany przez pracownię Normana Fostera budynek o falistym dachu przypomina bardziej terminale w Pekinie i Hong Kongu, niż pudełkowaty kształt lotniska w Stansted (wszystkie w/w projekty są autorstwa Fostera). Dach pokryty jest płytami kumulującymi energię słoneczną, a skierowane na północ szklane ściany zapewnią wypełnienie przestrzeni naturalnym światłem. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć zużycie energii o 40%.

Budynek ma powstać na bazie obecnego terminalu wschodniego oraz Queen's Building, które zostaną wyburzone w najbliższej przyszłości. Powierzchnia nowego obiektu będzie zajmować 185,000m2. W obrębie nowego terminalu pasażerowie będą mogli skorzystać z tradycyjnej bądź w pełni zautomatyzowanej, samoobsługowej odprawy oraz szybkich taśm bagażowych. Oddanie nowego budynku planowane jest w dwóch fazach, z czego pierwsza przypada na rok 2013. Drugi etap rozbudowy polegać będzie na rozszerzeniu budowli aż do terminalu pierwszego oraz zwiększeniu przepustowości do 30 milionów pasażerów rocznie. Ostatecznie budowa ma się zakończyć w roku 2019. 

Przebudowana część lotniska Heathrow udostępni podróżującym pasażerom wiele odnowionych, nowoczesnych sprzętów i udogodnień, które sprawią, że obsługa klienta reprezentować będzie najwyższy poziom. Steven Morgan, generalny dyrektor BAA, podkreśla, że to ekscytujący projekt, zarówno dla inżynierów jak i pasażerów lotniska i nic nie stanie na przeszkodzie, by ukończyć go zgodnie z założeniami.

Norman Foster zaprojektował niedawno także pięciogwiazdkowy hotel Riva, który położony jest w sąsiedztwie lotniska. Pomysł budowli został zaakceptowany przez burmistrza Londynu Borisa Johnsona. Wygląda na to, że nowy obiekt noclegowy i funkcjonalny terminal zapewnią w niedalekiej przyszłości najwyższy komfort dla  podróżujących. Wszyscy ci, którzy chcą jeszcze zobaczyć dotychczasowy terminal drugi otworzony w roku 1955 przez samą królową, powinni się spieszyć, gdyż prace rozbiórkowe rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Po kliknięciu powiększenie ilustracji....

Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie „Copper and the Home”

2019-04-09

Europejski Instytut Miedzi ogłosił wyniki międzynarodowego konkursu „Copper and the Home 2018”.… »

Wyjątkowe muzeum laminatu w północnych Włoszech z polskim akcentem

2019-02-26

Zapewne każdy z nas kiedyś był w muzeum sztuki, historii, czy architektury. W północnych Włoszech, w… »

Wrocławscy architekci zwycięzcami World Architecture & Design Awards 2019

2019-02-26

Projekt wrocławskiego biura architektonicznego AP Szczepaniak został nagrodzony w międzynarodowym konkursie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2019 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro