Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Najnowszy projekt Libeskinda – Kö-Bogen w Düsseldorfie

Projekty na świecie - Studio3Design prezentuje

2009-09-24  Autor: Monika Magda, Studio3Design   Źródło: Studio3Design   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

W przyszłym roku ruszy budowa wielofunkcyjnego obiektu projektu Daniela Libeskinda. Kö-Bogen stanowić ma nowoczesne centrum handlowo-usługowe w śródmieściu Düsseldorfu. Kilka dni temu oficjalnie zabezpieczono fundusze przeznaczone na budowę tego obiektu. Die Developer, główny inwestor realizujący projekt Libeskinda, zdeponował w tym celu 120 milionów euro, co stanowi 40% całkowitej sumy przeznaczonej na budowę.

Władze miasta Düsseldorf w styczniu 2009 roku zakończyły procedurę wyboru projektu zagospodarowania przedłużenia ulicy Königsallee. Po odrzuceniu propozycji biura architektonicznego Juergena Mayera, zdecydowano się na pomysł zabudowy autorstwa Daniela Libeskinda. W okolicach Hofgarten, historycznego parku centralnego niemieckiej metropolii,  stanie obiekt o powierzchni użytkowej 42 tysięcy metrów kwadratowych mający stać się w przyszłości nowym centrum ruchu ulicznego. Kilka dni temu burmistrz Düsseldorfu Dirk Elbers wyraził swoje zadowolenie z faktu, że zostanie zrealizowany „projekt stulecia” oraz że ma on szansę stać się nową dumą miasta. Kö-Bogen doskonale symbolizuje siłę miasta, w którą szczerze wierzy także inwestor. Według Elbersa, zaangażowanie się w tak wielką inwestycję w czasach kryzysu świadczyć może tylko o całkowitym przekonaniu o sukcesie tego przedsięwzięcia. Jednocześnie Studio Daniel (pracownia Libeskinda) oraz  Die Developer wyrażają uznanie dla decyzji władz miasta o poparciu budowy w okresie, kiedy większość przedsięwzięć jest czasowo wstrzymywana.

Projekt ma być zrealizowany na północnym krańcu ulicy Königsallee stanowiącej główną aleję Düsseldorfu. Budowla będzie się składać z dwóch bloków o pofalowanej bryle połączonych jednolitym dachem. Jej wysokość osiągnie 26 metrów, dzięki czemu projekt idealnie skomponuje się z innymi obiektami na ulicy Königsallee, w szczególności z mierzącym tyle samo gmachem teatru Schauspielhaus. Szklana fasada Kö-Bogen nawiązywać będzie do znajdującego się w pobliżu wieżowca Dreischeibenhauses. Projekt ma być zarówno innowacyjny jak i ekonomiczny – maksymalną oszczędność energii zapewni użycie generatora biogazu oraz energii słonecznej. Zgodnie z zamysłem architekta, okolice Kö-Bogen staną się nowym centrum ruchu ulicznego w pobliżu historycznego placu Schadowplatz.

Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2010 roku, zaś oddanie obiektu do użytku pod koniec roku 2013. Podjęcie decyzji o takim a nie innym zabudowaniu terenu poprzedzało sześć lat planów i dyskusji. Ostatecznie zarówno inwestor, władze miasta jak i dyrektor departamentu zagospodarowania przestrzennego Gregor Bonin są zgodni co do zasadności i powodzenia projektu Libeskinda.

po kliknięciu na ilustracje otrzymasz powiększenia...

Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

COVID-19 obniżył wartość inwestycji na globalnym rynku nieruchomości, ale w II poł. roku można spodziewać się odbicia

2020-04-17

Warszawa, 17 kwietnia 2020 – Według wstępnych danych Colliers International wartość transakcji na… »

Ratingi ryzyka 2020: Euler Hermes obniża ratingi ryzyka 18 krajów i 126 sektorów

2020-04-08

Euler Hermes ogłasza, że ratingi ryzyka 18 krajów zostały obniżone w pierwszym kwartale w 2020 r. ze… »

#zostanwdomu i zagłosuj na najładniejszą fasadę Europy!

2020-04-08

Który kraj skrywa najładniejsze fasady w Europie – Węgry, Słowacja, Rumunia, Grecja, Austria,… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro