Narodowa Biblioteka Techniczna w Pradze autorstwa Projektil Architekti

Projekty na świecie - Studio3Design prezentuje

04-09-2009  Autor: Monika Magda, Studio3Design   Źródło: Studio3Design   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Została już ukończona budowa Narodowej Biblioteki Technicznej (National Technical Library) w stolicy Czech. Autorem pomysłu jest pracownia Projektil Architekti, która w 2000 roku wygrała konkurs na najlepszy projekt biblioteki, pokonując pozostałych pięćdziesięciu uczestników.

Pomysł na wspomniany wyżej projekt zrodził się już w latach 90. Jednak dopiero w 2006 roku rozpoczęto prace budowlane. Biblioteka została ukończona w styczniu 2009, a obecnie trwają finalne prace przy transporcie książek.

Na ostateczny kształt budynku miało wpływ wiele czynników, w tym historyczne plany zagospodarowania przestrzennego tej części Pragi. Projekt miał być także zgodny z wyobrażeniem architektów na temat roli biblioteki we współczesnym społeczeństwie. Dlatego właśnie na parterze budynku znajduje się kafeteria i sala wystawowa. Wybrany przez Projektil Archtekti kształt i surowiec budynku łączy w sobie zarówno nowoczesność jak i monumentalność. Od samego początku zrodzenia się projektu, biblioteka miała reprezentować energooszczędny projekt, co zapewnia m. in. jej kształt. Częścią koncepcji jest także wykorzystanie powierzchni wokół biblioteki – z częścią społeczną na zachodzie i ogrodem na wschodzie. Ostatni zamysł architektów dotyczy wnętrz i grafiki obiektu, które mają budzić skojarzenia ze swoistym „podręcznikiem technicznym”.

Budynek składa się z 3 podziemnych i 6 naziemnych kondygnacji. Podziemia służyć będą jako magazyn książek i parking. Na parterze i pierwszym piętrze znajduje się główne wejście do biblioteki oraz wszelkie wzajemnie się uzupełniające udogodnienia jak sala konferencyjna, obszar wystawowy, kawiarnia, księgarnia i szatnia. Ta część budynku służyć ma jako miejsce spotkań, w szczególności dla studentów.

Konstrukcja budowli reprezentuje wiele ciekawych rozwiązań technologicznych. Elewacja została zaprojektowana w sposób, aby czerpać jak najwięcej korzyści ze światła słonecznego w celach naświetlenia i ogrzania wnętrza. Konstrukcja budynku zapewnia także możliwość naturalnej wentylacji i wspomnianej już wcześniej oszczędności energii. Specjalny materiał podłogowy na bazie asfaltu ma zapewnić redukcję hałasów.

Wnętrza biblioteki mają wyrażać otwartość i przyjazność instytucji. Główne elementy to kolorowa podłoga i ukierunkowanie światła eksponujące środek budynku. Ważnym elementem wystroju wnętrza są projekty graficzne zgodne z ideą „podręcznika technicznego”.  Z powodu braku finansów, do tej pory udało się zgromadzić jedynie część prac znanego artysty Dan Perjovschi'a, który wygrał w konkursie na najlepsze projekty graficzne przeznaczone dla biblioteki.

Otwarcie National Technical Library planowane jest na symboliczną datę 09.09.2009. Przewiduje się, że w ciągu roku biblioteczne mury odwiedzi ponad 900 000 osób. Budynek z pewnością przyciągać będzie nie tylko żądnych wiedzy studentów, lecz także każdego, kto będzie chciał spędzić miło czas w nowoczesnym, oferującym wiele rozrywek, oryginalnym wnętrzu.

Po kliknięciu powiększysz to zdjęcie...

Po kliknięciu powiększysz to zdjęcie...

Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com