Beverly Skyline – luksus i ekologia w jednym projekcie

Studio3Design prezentuje

28-08-2009  Autor: Monika Magda, Studio3Design   Źródło: Studio3Design   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Biuro architektoniczne Bercy Chen Studio LP zostało niedawno wyróżnione prestiżową, międzynarodową nagrodą Green Good Design Award za projekt ekologicznego apartamentu Beverly Skyline w Beverly (Teksas). Jest to okazja ku temu, by bliżej przyjrzeć się koncepcji tego domu, który zaprzecza powszechnemu przekonaniu, że jeśli coś jest przyjazne dla środowiska, raczej nie może być luksusowe.

Koncepcją architektów z Bercy Chen Studio LP było stworzenie rezydencji zbudowanej z produktów recyclingu a także naturalnych i tradycyjnych surowców jak drewno, beton i stal. Co więcej, projekt Beverly Skyline  stanowić ma  wizualizację starożytnego przekonania, że dom jest miejscem świętym, stapiającym się z naturą. Jednym z ważniejszych celów dla twórców ekologicznego domu było zintegrowanie architektury z otaczającym go ogrodem, lasem i strumieniem. Lokalizacja apartamentu jest bardzo prestiżowa - usytuowany jest na wzgórzach skąd rozpościera się piękny krajobraz malowniczej, teksańskiej doliny. Aby móc w pełni kontemplować ten widok, duża część wyższej kondygnacji Beverly Skyline jest przeszklona. Inspiracją dla budowli była japońska świątynia kiyomizu w Kioto, której usytuowanie zapewnia panoramiczy widok na miasto.

Warto wspomnieć o surowcach, których użyto do budowy apartamentu. Bercy Chen Studio LP postarało się, aby jak najwięcej materiałów pochodziło z recyclingu. Front  budowli zrobiony jest z utylizowanych szklanych bloków. Projekt zakłada także wykorzystanie zgromadzonej na pobliskich polach deszczówki, co stanowi kolejny element łączący pobliskie otoczenie naturalne z budynkiem.
Najbardziej charakterystyczną cechą apartamentu jest nietypowa instalacja szklanych płyt na zewnątrz wyższej kondygnacji. Ich mleczna faktura daje efekt otwartości domu i integrację z pobliskim otoczeniem, jednocześnie nie naruszając za bardzo prywatności mieszkańców.

Chociaż projekt nie jest zupełnie nową inwestycją – przy jego realizacji przebudowano dom z lat 70, stanowi on nowoczesny, ekologiczny twór architektoniczny. Wcześniejszy projekt nie wykorzystywał w pełni niezaprzeczalnych zalet otaczającego krajobrazu. Pomysł architektów na przebudowę zakładał nawet takie sprawy, jak dostarczenie przez właściciela szkła do utylizacji, przez co prowizja za zaprojektowanie przebudowy została znacznie obniżona. „Nowy” Beverly Skyline wykorzystuje zalety krajobrazu i się z nim w pełni integruje, nie naruszając środowiska naturalnego a nawet je eksponując.

Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com