Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYDARZENIA

Wczoraj ruszyła największa instalacja solarna w Polsce

Wczoraj, 26 lutego 2007 r., w Częstochowie, odbyło się uroczyste otwarcie największej instalacji solarnej w Polsce. Blisko 1500 metrów kwadratowych powierzchni kolektorów słonecznych Vitosol 100s marki Viessmann zostało oddanych do użytku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie.

 
autor: [KK]
|
27-02-2007
|
Źródło: Viessmann

WSS w Częstochowie to duża jednostka medyczna dysponująca ponad 700 łóżkami w 20 oddziałach, 35 poradniami i 6 zakładami.
Zrealizowana inwestycja ma za zadanie przygotowywanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby obiektów szpitala.
Wykorzystanie innowacyjnych technologii wymagało od Dyrekcji Szpitala pozyskania środków finansowych z zewnętrznych źródeł, gdyż szpital nie był w stanie samodzielnie sfinansować tak dużej inwestycji.
Łączna wartość inwestycji wyniosła 4.315.144,27 zł, a jej finansowanie zostało rozdzielone według następujących proporcji:
ˇ 41,92% - Ekofundusz
ˇ 16,82% - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w formie bezzwrotnej pożyczki
ˇ 41,26% - środki własne szpitala (w tym pożyczka z WFOŚiGW 96,12%)

Inwestycja została zrealizowana przez Konsorcjum dwóch firm: PPUH "RAPID" Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej oraz ZBI "Wachelka i Łyczba" Sp.j. z Częstochowy.
Budowę podzielono na dwa etapy.

PIERWSZY ETAP obejmował wykonanie instalacji solarnej składającej się z 598 kolektorów Vitosol 100 s (2,5 metra kwadratowego każdy) firmy Viessmann, o łącznej pow. całkowitej 1495 metrów kwadratowych. Konstrukcję rozmieszczono na trzech polach kolektorów, bezpośrednio na poziomie gruntu, a częściowo na dachach budynków szpitala.
Całkowita wydajność tej instalacji wynosi około 1,3 MW i tym samym jest to największa instalacja solarna w Polsce i jedna z największych tego typu instalacji w Europie.

W DRUGIM ETAPIE wykonano zabudowę ekonomizerów spalin firmy Viessmann za działającymi kotłami parowymi gazowo-olejowymi, dzięki czemu możliwe będzie wykorzystanie wtórne ciepła, które wcześniej było marnotrawione.

Całość instalacji funkcjonuje wspólnie i wzajemnie się uzupełnia. Dzięki takiemu kompleksowemu rozwiązaniu wydatki szpitala związane z kosztami utrzymania zmniejszą się znacząco.
Obecnie średnie dobowe zużycie ciepłej wody użytkowej przez szpital wynosi ok. 53 metry sześcienne, co w ciągu roku daje wartość 19.710 metrów sześciennych. Aby ogrzać tak dużą ilość wody, należy dostarczyć energię cieplną o wartości 4088 GJ rocznie. Energia cieplna wyprodukowana przez kolektory słoneczne firmy Viessmann pokryje zapotrzebowanie w 51,8%, kolejne 32,3% zagwarantują ekonomizery spalin. Pozostałe 15,9% potrzebnej mocy zostanie dostarczone przez konwencjonalne źródło ciepła jakim są działające w kotłowni szpitala 4 kotły gazowo-olejowe Turbomat firmy Viessmann.

Wymiernym efektem ekonomicznym dla szpitala będzie oszczędność około 500 tys. zł rocznie. Prócz tego należy spodziewać się znacznego zmniejszenia zanieczyszczania powietrza atmosferycznego spalinami.