Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWY ON-LINE

Architektura Wrocławia w Muzeum Architektury... tylko on-line
1000 lat architektury Wrocławia (Janusz L. Dobesz)

Na stronach internetowych wrocławskiego Muzeum Architektury możemy oglądnąć całkowicie wirtualną wystawę "Architektura Wrocławia" - dziś zapraszamy na 1 esej - "1000 lat architektury Wrocławia" - autor Janusz L. Dobesz.

 
autor: [KK]
|
09-01-2007
|
Źródło: Muzeum Architektury

Wrocławska architektura odzwierciedla dzieje miasta leżącego na styku kilku kultur, które wycisnęły piętno na jego dziejach i odbiły się również w sztuce całego Śląska. Region ten znajdował się bowiem pod panowaniem polskich Piastów, później królów czeskich, Habsburgów, Prus, III Rzeszy, tu krzyżowały się zarówno szlaki handlowe, jak i ścierały wpływy polityczne, gospodarcze, artystyczne i umysłowe, jednym słowem - był ziemią pogranicza.

Początki wrocławskiej osady przypadają na X wiek. Ziemie te podlegały wówczas książętom czeskim, od 990 roku należały już jednak do państwa polskiego. Pierwszy świadczący o tym dokument pisany pochodzi z roku 1000 i wiąże się z ustanowieniem we Wrocławiu polskiego biskupstwa. W początkach XI wieku Wrocław składał się już z kilku osad skupionych wokół wyspy, nazwanej potem Ostrowem Tumskim. Otoczona wałem obronnym osada na Ostrowie dzieliła się na gród kasztelański, podgrodzie i civitas biskupie, odgrodzone od siebie podobnym wałem drewniano-ziemnym. W XII stuleciu działalność budowlana uległa we Wrocławiu przyspieszeniu: obok kilku jeszcze drewnianych powstało wiele świątyń kamiennych, wzniesiono też, jak się przypuszcza, okazałe siedziby dworskie. Na północ od grodu wyrosły mury klasztoru Benedyktynów z romańskimi kościołami św. Wincentego i parafialnym św. Michała Archanioła.

Dzieje Wrocławia-miasta rozpoczęły się w XIII wieku, gdy wydano pierwszy przywilej lokacyjny (dokładna data nie jest znana). Kolejna lokacja Wrocławia, już na prawie magdeburskim, nastąpiła 20 lat po najeździe mongolskim, w 1261 roku. Okresem przełomowym dla urbanistycznego rozwoju miasta były dwa pierwsze dziesięciolecia XIII wieku, kiedy z inicjatywy księcia Henryka Brodatego urządzono Nowy Targ (Novum Forum). Kolejny i zarazem najważniejszy etap stanowiło wytyczenie Rynku. W końcu XIII stulecia Wrocław był już w pełni ufortyfikowany i zaliczał się do największych miast na terenie Polski, niczym nie ustępując najlepszym ośrodkom europejskim.

Ciąg dalszy wraz z zestawem ilustracji na stronach Muzeum Architektury
w dziale AKTUALNE WYSTAWY > ARCHITEKTURA WROCŁAWIA > > >