Strona główna Portalu >>> newsy >>> PRASA

Newsweek - Izba Architektów

Poniżej przytaczamy odpowiedź Prezesa Izby Architeków RP do artykułu "PiS tropi architektów" w tygodniku Newsweek z dnia 20.08.2006.

 
autor: [KK]
|
24-08-2006
|
Źródło: Izba Architektów, Newsweek

Ilustracja: www.izbaarchitektow.pl / NEWSWEEK

List:

Pan
Tomasz Wróblewski
Redaktor Naczelny
Newsweek Polska
Ul. Domaniewska
52 02-672 Warszawa

SPROSTOWANIE

Z zażenowaniem przeczytałem w numerze 33/2006 z 20.08.06 "Newsweeka" notatkę p.t. "PiS tropi architektów". Wymagają sprostowania zawarte w niej, nieprawdziwe stwierdzenia wprowadzające w błąd opinię publiczną.

Sięgające początku lat osiemdziesiątych starania środowiska architektów, cztery lata temu zostały uwieńczone sukcesem. Ustawą sejmową został powołany, podobny do działających w większości krajów UE, samorząd zawodowy - Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przejął on od Państwa funkcje administrowania i sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zawodu architekta, z którymi to zadaniami administracja państwowa nie najlepiej dawała sobie radę. Równocześnie, tą samą ustawą, powołano samorządy inżynierów budownictwa i urbanistów.

Zawód architekta jest zawodem zaufania publicznego. Ogromna część gospodarki publicznej i prywatnej jest związana z inwestycjami. Nie jest obojętne jak angażowane w te inwestycje wielkie pieniądze są pożytkowane, od kogo zależy ich najlepsze dla społeczeństwa wykorzystanie. I tu rola architektów jest nie do przecenienia, również społeczna.

Izba Architektów RP, pomimo przejęcia od państwa licznych obowiązków, nie otrzymuje żadnych dotacji. Opiera się wyłącznie na pracy społecznej członków, a swoje biura w każdym województwie i biuro krajowe, obsługę prawną i koszty działalności statutowej pokrywa ze składek członkowskich, których wysokość jest porównywalna z zakupem codziennej gazety. Z tym, że obowiązek płacenia składek dotyczy wyłącznie architektów aktywnie uprawiających zawód w pełnym jego wymiarze, a jest ich w Polsce ok. 7000. Ogromny obszar działalności architektonicznej (projekty wnętrz budynków, małej architektury, architektura krajobrazu, domy jednorodzinne na terenach wiejskich, praca edukacyjna itd.) nie wymaga bycia członkiem Izby Architektów. Natomiast bez żadnych problemów może nim zostać każdy spełniający określone ustawą wymogi, tzn. posiadający odpowiednie wykształcenie i odpowiednie uprawnienia budowlane. Innych ograniczeń ani żadnych limitów nie ma. Otrzymanie przez architekta zlecenia zależy wyłącznie od: wolnego wyboru dokonanego przez inwestora, wyników przetargu lub konkursu.

W sensie ekonomicznym utworzenie izby przez parlament było przerzuceniem kosztów funkcjonowania zawodu na samych zainteresowanych. Mówienie więc, że "...nie może być tak, aby pieniądze decydowały o tym, kto może wykonywać dany zawód...", albo że "...zlecenia na projekty są zmonopolizowane przez grupę osadzonych w branży ludzi..." jest demagogią i nadużyciem i wynika zapewne z braku wiedzy o rzeczywistej sytuacji zawodu i jego odrębności merytorycznej i organizacyjnej względem zawodów urbanisty i inżyniera budownictwa.

Co do zgłoszonego postulatu "dostępu do zawodu architekta bez konieczności członkostwa w korporacji" - można oczywiście zlikwidować Izbę Architektów i zrezygnować z ogromnego społecznego zaangażowania wielu ludzi, ale wtedy Państwo ponownie będzie musiało przejąć funkcje, które jej uprzednio przekazało i wziąć na garnuszek podatników dodatkowy "batalion" urzędników.

Pomylenie przez autora artykułu Stowarzyszenia Architektów Polskich z Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej jest nieporozumieniem. Stawia pod znakiem zapytania rzetelność pozostałych informacji. W szczególności cytowanych słów znanych polityków, których nie podejrzewamy o sugerowany brak orientacji w kwestii naszego zawodu i jego samorządu.

A swoją drogą, proponuję spotkanie pani redaktor i jej kolegów z przedstawicielami Izby. Mogłoby być ono bardzo owocne dla czytelników będących przedmiotem, zapewne niezamierzonej, dezinformacji.

Prezes Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
dr arch. Tomasz Taczewski

Do wiadomości:

  1. Poseł Tadeusz Cymański
  2. Poseł Artur Zawisza
  3. Poseł Jerzy Polaczek
  4. Krajowa Rada Izby Architektów oraz Okręgowe Izby Architektów
  5. SARP