Strona główna Portalu >>> newsy >>> KSIĄŻKI

Wydawnictwo Taschen informuje...

Choć wakacje i mało wydarzeń na rynku literackim to warto odnotować dwie lipcowe nowości wydawnictwa Taschen.

 
autor: KL
|
13-07-2006
|
Źródło: Taschen, Evergreen, Mitchell Beazley

Newsletter wydawnictwa Taschen z dnia wczorajszego infomuje o dwóch nowych książkach z podstawowej serii o architekturze "Basic Architecture Series" - monografiach "Kahn" oraz "Bauhaus". W Portalu W-A.pl oferujemy pierwszą z nich. Książka "Bauhaus" będzie dostępna już wkrótce. Poza wymienionymi publikacjami w lipcu ukazała się (z tej samej serii) bardzo ciekawa "Case Study Houses" o amerykańskim programie budowalnym z lat 1945-1966.

Kahn

www.sklep.w-a.pl/books_details.php?id=550

Jakkolwiek Louis Isidore Kahn (1901-1974) rozpoczął swoją karierę architekta bardzo późno, kilka jego projektów zostało realizowanych perfekcyjnie. Zaczynając od "Jonas Salk Institute" w La Jolla w Kalifornii (1959-1965) Kahn stworzył miejsce z super funkcjonalnościami i jakością estetyczną, minimalistyczne elementy Instytutu promieniują elementami wewnętrznego piękna.
"Kimbell Art Museum" w Fort Worth (1966-1972) tworzy w przestrzeni miejskiej coś na kształt duchowej wyspy, efekt osiągnięty poprzez prostotę projektu oraz użytych materiałów. Ponadto ważnym projektem jest "Indian Institute of Management" w Ahmedabad (1962-1974) oraz "Sher-e-Bangla Nagar" - Narodowa Aula w Bangladeszu, której budowę zakończono już po śmierci słynnego architekta, niezwykłego człowieka o wielkim talencie i możliwościach.


Książka ta zawiera 17 projektów Kahna - od prywatnych domów do architektury komercyjnej, religijnej, wystawienniczej i budynków rządowych.

Case Study Houses

www.sklep.w-a.pl/books_details.php?id=551

Pionierskie projekty, które przyniosły modernizm całym społeczeństwom

Program "Case Study Houses" (w latach 1945-66) był wyjątkowym i nowatorskim wydarzeniem w historii amerykańskiej architektury i do dziś dnia jest w swoim charakterze niedościgniony. Program zakładał wybudowanie 36 prototypowych domów w ten sposób by ich ogólnodostępny charakter planów i założeń był możliwie łatwo i szybko używany w czasie boom'u budowlanego po Drugiej Wojnie Światowej.

Szefem całego programu był wydawca "Arts & Architecture" Jon Ententa, mistrz modernizmu, który miał wszystkie potrzebne koneksje, by do całości przedsięwzięcia zaangażować najlepszych architektów tamtego okresu, takich jak Richard Neutra, Charles i Ray Eames i Eero Saarinen. Program miał bardzo eksperymentalny charakter, który został w ten sposób określony by zredefiniować idee modernistycznego domu, a co za tym idzie mieć wpływ na architekturę - amerykańską i międzynarodową - na obydwie w czasie programu oraz przez wiele następnych lat, aż do dnia dzisiejszego.

To małe opracowanie zawiera wszystkie projekty z wydania XXL Taschena czyli ponad 150 zdjęć i planów oraz map gdzie wszystkie domy są (lub były) zlokalizowane

Ponadto nowość od wydawnictwa Evergreen
należącego do Taschen'a:

Small Interiors

www.sklep.w-a.pl/books_details.php?id=552

W ostatnich latach trend projektowania i budowy małych domów oraz mieszkań stał się nie tylko potrzebą wynikającą z niskiego budżetu, ale także modą i częstą chęcią inwestora do tworzenia niewielkich przestrzeni. Wielu architektów i designerów, choć i samych inwestorów, którzy spokojnie mogą sobie pozwolić na większe rezydencje, kieruje się do domów z limitowaną powierzchnią, gdyż odkryli oni jakość i przyjemność mieszkania w małych przestrzeniach. Aktualnie takie projektowanie jest popularne zarówno w domach jak i mieszkaniach, strychach i innych miejscach mieszkalnych, gdzie stosowane są innowacyjne elementy, wielofunkcyjne meble, łączone powierzchnie z podwójną funkcją, ruchome stoły i ściany. Książka pełna jest takich praktycznych i atrakcyjnych oraz inspirujących idei projektowych wykonanych przez prestiżowych architektów i projektantów całego świata.

Oraz nowość o japońskich ogrodach
prosto od wydawnictwa Mitchell Beazley:

The Modern Japanese Garden

www.sklep.w-a.pl/books_details.php?id=548

Projektowanie japońskich ogrodów osiągnęło ogromny rozwój w ciągu ostatnich dekad. Wiodący projektanci i architekci krajobrazu zaczęli mocno eksperymentować z formą, stylem i zawartością projektu ogrodu. Rezultat był często niezwykły. Ta książka to podróż po współczesnych ogrodach japońskich, prezentuje projekty w sposób odpowiedni zarówno dla czytelników ze Dalekiego Wschodu jak i nas czyli gości z zewnątrz.