Strona główna Portalu >>> newsy >>> gazeta.pl
Podyplomowe studium konserwacji, kształtowania architektury i aranżacji wnętrz obiektów sakralnych
Politechnika Krakowska i PAT

Pierwsze w Polsce podyplomowe studium o architekturze kościołów i zabytkach sakralnych otwierają wspólnie Politechnika Krakowska i Papieska Akademia Teologiczna. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Kościoła - mówią pomysłodawcy

 
autor: Rafał Romanowski, Gazeta.pl
|
21-02-06
|
Informacje: gazeta.pl

- Koniec z fuszerką przy remontowaniu kościołów, brakiem wiedzy o sakralnych zabytkach, pospiesznych renowacji - mówi dr inż. arch. Elżbieta Waszczyszyn z Politechniki Krakowskiej, która wraz z ks. dr. Andrzejem Józefem Nowobilskim z PAT odpowiedzialna jest za uruchomienie studium. Jego pełna nazwa to: Podyplomowe Studium Konserwacji, Kształtowania Architektury i Aranżacji Wnętrz Obiektów Sakralnych, a wśród najważniejszych zadań, jakie stawiają sobie jego wykładowcy, jest nauczenie studentów "zarządzania, utrzymania, renowacji wystroju wnętrza oraz wyposażenia świątyni, sposobu przechowywania i konserwacji szat liturgicznych oraz rzemiosła artystycznego".

Pomysłodawcą i wielkim orędownikiem powstania studium jest prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, który wraz z ks. Nowobilskim stanął na czele projektu. Prof. Kadłuczka będzie wykładał podstawy teoretyczne ochrony zabytków i metody badawcze. Wśród wykładów będą m.in.: "Wymogi posoborowej liturgii a aranżacja prezbiterium", "Oświetlenie wnętrza i iluminacja zewnętrzna", "Naczynia liturgiczne zabytkowe i współczesne" oraz "Malarstwo sztalugowe we współczesnym wnętrzu sakralnym".

- Wychodzimy naprzeciw świeckim i duchownym użytkownikom kościołów, absolwentom wszystkich kierunków artystycznych, księżom, konserwatorom diecezjalnym i zakonnym, zakonnicom oraz duchownym i świeckim pracującym w muzeach i archiwach kościelnych - mówi Elżbieta Waszczyszyn. Jej zdaniem wciąż zdarzają się przypadki samowolnych przeróbek zabytkowych świątyń, demontażu bezcennych witraży, wycinki drzew w zakonnych parkach. - Nie może być tak, że proboszcz X likwiduje zabytkowe witraże albo usuwa zbędne jego zdaniem ornamenty z ołtarza, bo nikt nie jest w stanie skontrolować stojącego gdzieś na prowincji obiektu, którym zarządza. Nie można dopuszczać do zakładania instalacji zabójczej i malowideł ani klimatyzacji - zaznacza.

Nowe studium ma uczyć również planowania i podstaw urbanistyki oraz sztuki konserwatorskiej. Jego organizatorzy zaręczają, że tak ściśle ukierunkowanego kierunku jeszcze w Polsce nie było. - Zdarzają się co prawda specjalizacje w ramach studiów konserwatorskich, ale nie są one nakierowane ściśle na sakralne obiekty - słyszymy w sekretariacie PK.

Zajęcia w ramach studium będą trwać dwa semestry, obejmują 320 godzin wykładów i zajęć w terenie. Semestr pierwszy rozpocznie się w marcu, drugi - w październiku. Obecnie w siedzibie studium przy Kanoniczej 1 trwa przyjmowanie dokumentów od chętnych.

- Konserwacja kamienia, konserwacja rzeźby i konserwacja malowidła to trzy różne rzeczy. Nie mówiąc o innych meandrach tego trudnego zagadnienia - mówią organizatorzy z Papieskiej Akademii Teologicznej i Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków PK. - Nasi absolwenci mają wyprowadzić sakralne konserwatorstwo na prostą.