Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS
Sukces polskiego architekta
konkurs Steedman Fellowship International Design Competition 2006

Polska architektura z każdym rokiem staje się coraz bardziej międzynarodowa. Wszyscy mamy świadomość, że ten proces jest długotrwały i jeszcze wiele lat upłynie zanim realizacje architektoniczne w pojęciu ogólnym choć trochę zbliżą się do przykładów z krajów zachodu oraz wschodu.
Proces ten zaburzają w pozytywnym słowa znaczeniu polscy architekci, których praca i projekty są od wielu lat doceniane na całym świecie. Nasi koledzy pracują w wielu krajach - od obu Ameryk, przez Afrykę, popularne od lat dla polskich architektów kraje arabskie oraz Azję. W Europie też jest nas dużo, a sama Irlandia jako przykład z setkami Polskich Specjalistów potwierdza tę kiedyś śmiałą a teraz pewną tezę.

Kolejnym dowodem świadczącym o wysokich kwalifikacjach naszych rodaków jest wyróżnienie polskiego architekta Jacka Sieniawskiego (Gdańsk, dyplom 2004) w prestiżowym konkursie "2006 Steedman Fellowship in Architecture International Design Competition" - ogólnoświatowym konkursie dla praktykujących architektów, organizowanym co 2 lata przez Washington University w St.Louis, którego główną nagrodą /największa tego typu w USA!/ jest stypednium w wysokości 30.000 $ z przeznaczeniem na 9-miesieczną podróż studialną.

 
autor: [KK]
|
03-04-06
|
źródło: projekt - autor, informacje inne - strona konkursu

 

 

kliknij na obrazki w celu powiększenia

Projekt pawilonu "Zen-House" - wizualizacja

Opis projektu

"Nie naśladuj natury, działaj tak jak ona"

Projektowany pawilon składa się z trzech poziomów. Jego kompozycja jest prosta i odwołuje się do naturalnego sposobu powstawania rzeczy: z kamiennego cokołu wyrasta zieleń, która unosi dach wykonany z przepuszczającego światło onyksu. Zgodnie z dalekowschodnią zasadą identyfikacji przestrzeni poprzez wydarzenia, które w niej się odbywają - budynek ma być miejscem pozwalającym człowiekowi przynajmniej przez chwilę poczuć się "częścią całości". Ma być światem w świecie, który zamiast rywalizacji, konfrontacji i wyścigu oferuje ciszę, skupienie i spotkanie z samym sobą.

Granice między technologią i naturą są tu zatarte a role zazwyczaj im przypisane - wymienne. To roślinność, luźno ułożone gabiony a nawet krajobraz wyodrębniają przestrzenie natomiast technologia pozwala wznieść budynek, który żyje zgodnie z rytmem przyrody stając się jej integralną częścią. I właśnie dlatego światło, wiatr i deszcz mogą penetrować budynek. W ten sposób pawilon zdaje się oddychać wraz z żywiołami natury a odwiedzający będąc w środku - są de facto nadal na zewnątrz.

Kompozycja wnętrz jest odniesieniem do Corbusierowskiej idei "architektury ciszy, która przemawia bez krzyku i oddziałowuje bez wielkich gestów". Forma archetypicznego domu jaką przybiera pawilon - nadaje mu lapidarny, surrealistyczny charakter sytuując go na styku natury i kultury. Budynek jest odpowiedzią na konflikt powstały między nimi i równocześnie pytaniem o stanowisko człowieka jakie powinien wobec niego zajmować.

Projekt pawilonu "Zen-House" - wizualizacja

Projekt pawilonu "Zen-House" - przekrój

 

 

O konkursie...

Tegoroczny temat konkursu: "A contemporary observatory for new dialogues among humans and non-humans"

Liczba uczestnikow: 148 z 23 krajów.

1 miejsce Mitsuru Hamada (Japonia) - projekt > > >

2 miejsce David Mathias - projekt > > >

3 miejsce Sascha Oroz- projekt > > >

Pięć honorowych wyróżnień Pierre Belanger (Kanada), Derek Leith Kaplan (USA), John Lin (Hong Kong), Jacek Sieniawski (Polska), Kevin Walsh (USA).