Strona główna Portalu >>> newsy >>> BUDYNEK

Otwarcie 194-metrowego wieżowca
Warszawa

Mamy wreszcie nasz warszawski Manhattan. Niewielki - na skalę naszych możliwości. Tuż obok hotelu InterContinental i Warszawskiego Centrum Finansowego stanęła wieża najnowsza, najnowocześniejsza i najpiękniejsza - Rondo 1. Ma 194 m wysokości z masztem antenowym

 
autor: Dariusz Bartoszewicz, Jerzy S. Majewski
|
09-03-06
|
Źródło: gazeta.pl
W nocy Rondo 1 świeci niczym latarnia morska. Ściany od podłogi po sufit, od parteru po 40. piętro opina szklana przezroczysta skóra, przez którą warszawiacy mogą obserwować "białe kołnierzyki" przy pracy.

- To pierwszy przykład tak demonstracyjnego pokazana "siły konstrukcji" w budynku wysokim w Warszawie. Widać ją dzięki transparentności bryły - zachwyca się prof. Adam Z. Pawłowski, konstruktor wysokościowców. Nie może się już doczekać kolejnego wysokościowca - wieży projektu Daniela Libeskinda przy hotelu Holiday Inn. - Wtedy będziemy mieć w tej części miasta fajną zabudowę. Szkoda tylko, że biurowiec Złotych Tarasów jest taki mały. On jest za niski o jakieś 40-50 m - uważa prof. Pawłowski.

- Architektura Ronda 1 jest znakomita. W gruncie rzeczy bardzo amerykańska i jednorodna - high tech. Razi mnie jednak skala budynku. W panoramie Warszawy, zwłaszcza od strony Pragi, wieżowiec zdaje się zrastać z sąsiednimi wieżowcami, tworząc jedną ogromną bryłę - ocenia Jerzy Skrzypczak, współautor koncepcji zachodniego rejonu centrum Warszawy z wysokimi budynkami, takimi jak Marriott.

Wysokościowiec został zaprojektowany w sposób niezwykle logiczny. Funkcje poszczególnych części są czytelne już z daleka. Większą wieżę z "brzuszkiem" wypiętym w stronę ronda ONZ tworzą ogromne powierzchnie biurowe do wynajęcia, tylko z chudymi trzonami żelbetowych ewakuacyjnych klatek schodowych. Trzy mniejsze wieże o malejącej kaskadowo wysokości dostawione z boku od strony al. Jana Pawła II to szyby windowe. Są tak zbudowane, że w czasie jazdy można podziwiać widoki na Warszawę. Część "komunikacyjną" Ronda 1 z biurową spina w całość szklany łącznik z pomostami i atriami, w których są urządzane ogrody.

Rondo 1 nie jest obcym wtrętem w miasto. Oprócz drapacza chmur przy ul. Świętokrzyskiej powstał niższy budynek, który ma na parterze kawiarnię, kwiaciarnię, punkty usługowe, a w podziemiach - supermarket. Łączy się on ogrodem zimowym z wieżą biurową.

- Tu niebawem będzie restauracja i kawiarnia. Już wybraliśmy restauratora - zdradza Piotr Stark z firmy Hochtief Project Development, wykonawcy prac, inwestora i zarządcy budynku.

Atrium co cztery piętra

Wielki hol na dole, a wyżej w przeszklonym łączniku spinającym biurowiec z wieżą wind co cztery piętra zaprojektowano wielkie atrium. Każde ma wysokość czterech kondygnacji i jest pełne światła. - Aby z wind dojść do biur, trzeba przejść przez ten łącznik - mówi Piotr Stark. I dodaje, że teraz pośrodku zieleńca o posecesyjnym, nerkowym kształcie wyrasta sztuczne drzewko. Ale już niedługo wokół niego zakwitną prawdziwe rośliny.

więcej informacji gazeta.pl