Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA

Otwarcie wystawy "Plany na przyszłość"
gazeta.pl Warszawa

Poziom warszawskiej architektury jest przyzwoity, projektantom i inwestorom brak jednak odwagi w przełamywaniu obowiązujących konwencji. Dominują domy mieszkalne. Obiektów użyteczności publicznej jest tyle co kot napłakał.

 
autor: Jerzy S. Majewski
|
02-05-06
|
Źródło: gazeta.pl
Po raz 11. otwarto wczoraj wystawę "Plany na przyszłość" organizowaną przez Centrum Łowicka. W gmachu nowego BUW możemy na niej oglądać rysunki architektoniczne i makiety najnowszych warszawskich inwestycji. Część z projektów już powstaje, budowa innych zacznie się niedługo. Są też jednak takie, które pozostaną wyłącznie na papierze.

Jemsi górą

Zdaniem architekta Mariusza Jasińskiego wystawa to obok konkursu "Życie w Architekturze" jedyna okazja do skonfrontowania dorobku warszawskich pracowni architektonicznych. Nic zatem dziwnego, że na jej otwarciu stawiła się czołówka warszawskich architektów.

Wielkim nieobecnym był Stefan Kuryłowicz, który pozostaje wierny złożonemu przed rokiem zapewnieniu, że przez jakiś czas nie będzie uczestniczył w konkursach, zdobywał nagród i prezentował swych prac.

Jak co roku do najczęściej chwalonych projektów należą prace pracowni JEMS Architekci (m.in. autorzy siedziby Agory, wydawcy "Gazety Wyborczej"). Tym razem projektanci zaprezentowali m.in. wizję kompleksu budynków Wilanowskiego Parku Technologicznego - założonego na niezwykłym rzucie dwóch wieloboków i wtapiającego się w zieleń. Prace "jemsów" są powielane przez zastępy innych architektów warszawskich.

więcej: gazeta.pl

Tak ma wyglądać nowy dom towarowy br. Jabłkowskich. Stanie obok starego, a jego inwestorem są spadkobiercy budowniczych budynku. Przed dwoma laty w ?Gazecie? prezentowaliśmy wyniki konkursu studenckiego na zagospodarowanie tego miejsca. To była wizja awangardowa, projekt do realizacji jest inny, zachowawczy. - Przywracamy klasyczny trójpodział elewacji na cokół, rozwiniecie i zwieńczenie. Lizeny obłożone będą wapieniem - mówi współprojektant gmachu Ryszard Girtler

Akwarela przedstawia szkic ogromnego budynku mieszkalnego przy rondzie Wiatraczna zaprojektowanego w pracowni Wojciecha Hermanowicza (Hermanowicz MHW Architekci). Jeżeli powstanie, stanowić będzie nie tylko sensowne przedłużenie półkolistej pierzei placu, ale też zasłoni koszmarny pawilon domu handlowego Uniwersam Grochów

Zielony pająk. Tak wygląda z góry Wilanowski Park Technologiczny projektu pracowni JEMS Architekci. Ma powstać na obrzeżach Miasteczka Wilanów. Jak tłumaczą architekci, niezwykły kształt wynika z kształtu działki, zarazem jednak ma nadawać całości nieco pawilonowy, parkowy charakter

Mocno połamane elewacje budynku zaprojektowanego na Żoliborzu u zbiegu Poli Gojawiczyńskiej i Braci Załuskich są dekoracyjne i przerośnięte zielenią. Zamiłowanie do zielonego nie dziwi w projekcie pracowni KAPS Architekci - byłych uczniów prof. Marka Budzyńskiego - autora gmachu BUW-u z ogrodem na dachu. W bloku zieleni towarzyszy woda. Na parterze zaprojektowano bowiem ujęcie wody oligoceńskiej.