Strona główna Portalu >>> newsy >>> KRAKÓW
Wystawa "Nowa Huta - architektura i twórcy miasta idealnego. Niezrealizowane projekty".

Czas trwania wystawy: 01.02 - 07.05.2006 r. Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 
autor: [KK]
|
09-03-06
|
Źródło: www.mhk.pl

Celem wystawy jest pokazanie projektów architektonicznych i urbanistycznych opracowanych w "Miastoprojekcie - Kraków", w l. 1949 - 1955, przez Zespół kierowany przez arch. Tadeusza Ptaszyckiego, a w szczególności tych, które nie zostały zrealizowane. Była to jedna z najciekawszych i najdojrzalszych koncepcji urbanistycznych lat pięćdziesiątych XX w. w tej części Europy, realizowana wyłącznie przez polskich specjalistów. Nowa Huta miała być nie tylko miastem, ale i śmiałym projektem społecznym.

Miasto Nowa Huta, projekt kościoła na Osiedlu C-1 (Teatralnym), I nagroda w konkursie SARP w 1957 r. Autor arch. Zbigniew Solawa, projekt niezrealizowany, 1957 r. Fot. autor nieznany, "Miastoprojekt-Kraków", ze zbiorów Arkadiusza Sitarskiego.

Na wystawie zobaczymy fotografie makiet i projektów "miasta idealnego", wraz ze zmieniającymi się w l. 1950 - 1955 koncepcjami ich realizacji. Monumentalny Teatr z Domem Kultury, pomnik - "Iglica", Plac Ratuszowy z Ratuszem i budynkami urzędowymi a także zabudowa placu na Osiedlu B-32, gdyby powstały byłyby dziś doskonałym przykładem architektury okresu socrealizmu i wzbudzałyby zainteresowanie turystów z całego świata.

Zespół Planu Ogólnego budowy Miasta Nowa Huta, od prawej: Stefan Sitarski, Bolesław Skrzybalski, Henryk Borowy, Dłubniak, Warszawa 1949 r. Fot. "Foto Service", Warszawa, ze zbiorów Bolesława Skrzybalskiego.

W tytule wystawy mowa także o "twórcach", pokażemy więc fotografie pracowników "Miastoprojektu - Kraków", z głównym projektantem miasta Nowa Huta, inż. Tadeuszem Ptaszyckim, młodymi architektami, urbanistami i technikami tworzącymi "miasto idealne". Zobaczymy ich w pracowniach projektowych, pochylonych nad deskami kreślarskimi i makietami, ale też w życiu prywatnym: na Wzgórzu Wawelskim czy też na pochodzie 1-Majowym.

Makieta - widok na budynek hotelu "Orbis" z usługami na parterze, pozostała zabudowa mieszkalna o charakterze monumentalnym, 1951 r. Fot. "Miastoprojekt - Kraków", Wojciech Łoziński. Fotografia ze zbiorów Arkadiusza Sitarskiego.

Nowa Huta nie powstałaby bez pracy tysięcy robotników: murarzy, tynkarzy, zbrojarzy, stolarzy; zaprezentujemy więc zdjęcia bezpośrednich wykonawców i budowniczych nowohuckich osiedli. Na szczególną uwagę zasługuje panorama Placu Centralnego 1954 r. autorstwa Wojciecha Łozińskiego.
Budowa Nowej Huty miała swoich apologetów wśród artystów, dlatego na wystawie znajdą się socrealistyczne obrazy: Witolda Chomicza tzw. "Tryptyk nowohucki", Erwina Czerwenki "Murarze na budowie Nowej Huty" czy też dzieło nieznanego malarza "Bolesław Bierut na budowie Nowej Huty".

Pokażemy również materiały archiwalne dotyczące "budowniczych Nowej Huty" (architektów, urbanistów, projektantów i techników) wraz z życiorysami i przebiegiem ich pracy zawodowej w latach 1949-1958. Materiały te i dokumenty możemy zobaczyć dzięki uprzejmości "Miastoprojektu - Kraków".
Komisarz wystawy: Leszek J. Sibila

Makieta - jedna z wielu propozycji zabudowy Placu Ratuszowego i Ratusza Miasta Nowa Huta i połączenia jej z proponowaną zabudową Alei Róż, widok z północy na południe, 1951 r. Fot. "Miastoprojekt - Kraków", Wojciech Łoziński. Fotografia ze zbiorów MHK Fs 14220/IX.

Widok ze wznoszonej zachodniej pierzei Placu Centralnego Miasta Nowa Huta na ciąg Osi Śródmiejskiej w budowie, 20 marzec 1954 r. Fot. "Miastoprojekt - Kraków", Wojciech Łoziński. Fotografia ze zbiorów Tadeusza Binka.

Budowa domów mieszkalnych na Osiedlu C-1 (Teatralne) w Mieście Nowa Huta, 1952 r. Fot. "Miastoprojekt - Kraków", Wojciech Łoziński. Fotografia ze zbiorów Tadeusza Binka.