Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONFERENCJE

Definiowanie przestrzeni architektonicznej
Kraków 24-25 listopada 2006

Pomysł zorganizowania Międzynarodowej Konferencji Instytutu Projektowania Architektonicznego zrodził się z chęci stworzenia forum, które prowokowałoby rozmowy o architekturze. Uznano je za stosowne w dobie wartkiego tempa przemian współczesnej codzienności, znajdujących wyraz także w sferze wydarzeń architektonicznych.

 
autor:
|
-2006
|
Źródło:

Pierwsze spotkanie w roku 2001 zainicjowano tematem Definiowanie przestrzeni architektonicznej, który wywołał wielowątkową dyskusję. Wówczas, to pojemne hasło przyjęto jako nazwę cyklu corocznych konferencji IPA a zakres dyskusji kolejnych spotkań wskazywały tematy: Projektowanie architektury a teoria - 2002 r., Granice architektury - 2003 r., Architektura jako sztuka - 2004r.
Najpierw rozmawiano o pięknie, użyteczności i kontekście architektonicznym, o związkach pomiędzy estetyką a etyką. W kolejnych dyskusjach rozeznawano relację pomiędzy praktyką architektoniczną a wiedzą-teorią. Rozstrzygano dylemat: co wyznacza granice, w których mieszczą się budowle określane mianem architektura. Ten wątek kontynuowano rozmawiając o architekturze jako sztuce budowania. Podczas piątego spotkania poszukiwano odpowiedzi na pytanie zasadnicze: Co to jest architektura? - 2005 r. Szczęśliwie nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi! Dyskusja trwa dalej, może za kolejne pięć lat znów powrócimy do pytania Co to jest architektura? Dziś definiując przestrzeń architektoniczną postanowiono rozstrzygać ważne szczegóły - w roku 2006 temat spotkania brzmi: Architektoniczne tworzywo, co należy rozumieć jako materię w sensie realnym i filozoficznym.

ARCHITEKTONICZNE TWORZYWO

Definicja. Definicje architektury mówią o przestrzeni, bryłach, budowaniu. Wszystkie te elementy - części architektury - spaja idea. Są to więc rzeczy nabierające znaczenia materii urzeczywistniającej ideę dzieła.
Miasto. Istnieje teza, że aby wznieść budowlę należy odnaleźć jej kształt w otoczeniu miejskim. Miasto jawi się wtedy jako źródło motywacji urbanistycznych dla architektonicznej formy. Idea miasta staje się tworzywem architektonicznym, dopóki nie przeciwstawi się tej zasadzie Wielka Indywidualność, lub nie nastąpi zmiana epoki.
Otoczenie. Architektura istnieje w otoczeniu: na placu, przy ulicy, w sąsiedztwie, w przyrodzie... Istnieje w zgodzie z otoczeniem, lub w opozycji, okazując mu lekceważenie lub - nie zauważając go. Na granicy tych światów pozostaje powierzchnia elewacji: płaszczyzna, lub bryła. To one należą zarówno do wydzielanego przez nie wnętrza, jak i do świata zewnętrznego - otoczenie nabiera więc sensu architektonicznego tworzywa.
Materiał. Mówiąc - materiał, myślimy o tworzywie architektonicznym dla budowania fizyczności budowli. Dziś jest to zbiór materialnych możliwości, odziedziczonych po przeszłości, uzupełnionych przez współczesność. Zbiór, z którego można czerpać dowolnie (nie przekraczając założonego budżetu!). Jest to zbiór architektonicznego tworzywa, który przecież nie gwarantuje powstania architektury.
Światło. Jest także architektoniczne tworzywo, które choć widzialne pozostaje niedotykalne - to światło. Światło jako architektoniczny budulec istnieje poprzez jego uzupełnienie: światło - cień. Wyjaśnia to określenie: „gra brył w świetle”.
Idea. Tworzywem pozostaje także - idea. Posiada naturę spoiwa dla innych architektonicznych materii. Najprostsza idea to pomysł na oryginalność geometrii. Inne to teorie sztuki budowania. Gdzieś pomiędzy nimi są „preteksty architektoniczne“ odnajdywane w świecie zewnętrznym: w zasobach borghesowskiej biblioteki, gdzie znajdują się wszystkie księgi napisane i nie napisane, wszystkie mapy, plany miast i kształty. Także idee odnajdywane w świecie wewnętrznym: w formach odkrywanych w światowym muzeum wyobraźni, także w zapamiętanych i przypominanych obrazach nagromadzonych w pamięci, w widokach, dźwiękach i zapachach z czasów odległych i z przedwczoraj...

A jednak, gdy architektura jest już stworzona, gdy istnieje bryła w świetle lub mroku, zbudowana z betonu szkła, kamienia…, podług idei prawdziwie twórczej - te wszystkie rodzaje tworzywa architektonicznego wydają się pozostawać niewidziane: widzimy spójną całość - Dzieło.

Zapraszamy do udziału w Konferencji:

dr hab. inż. arch. Maria Misiągiewicz, Prof. PK
Kurator Naukowy Konferencji

prof. zw. dr hab. inż. arch. Dariusz Kozłowski
Przewodniczący Rady Naukowej

 

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA
INSTYTUTU PROJEKTOWANIA ARCHITEKTONICZNEGO
Kraków 24-25 listopada 2006

DEFINIOWANIE PRZESTRZENI ARCHITEKTONICZNEJ
ARCHITEKTONICZNE TWORZYWO


Informacje organizacyjne:
1. Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2006 (piątek-sobota), w Krakowie, w kampusie Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24, Galeria „Gil”
2. Podstawą obrad będzie dyskusja prowadzona przez moderatorów podczas
zaplanowanych sesji
3. Dyskusję poprzedzają referaty wprowadzające wcześniej zgłoszone i zatwierdzone przez organizatorów
4. Przed rozpoczęciem obrad wszyscy uczestnicy otrzymują wydawnictwo konferencyjne

Warunki udziału w konferencji:
1. 21 lipca 2006 r. (piątek) nieprzekraczalny termin nadesłania załączonej Karty Zgłoszenia Uczestnictwa na adres biura konferencji - fax lub e-mail
2. 29 września 2006 r. (piątek) nieprzekraczalny termin nadesłania artykułu (tekst, ewentualne ilustracje, streszczenie w języku ang.) - na adres BIURA KONFERENCJI (e-mail z załącznikiem lub poczta tradycyjna - dyskietka lub płyta CD).
Niedotrzymanie w.w. terminu uniemożliwi dokonanie recenzji artykułu, a w konse-kwencji wykluczy jego umieszczenie w wydawnictwie
3. 13 października 2006 r. (piątek) nieprzekraczalny termin przesłania faksem dowodu wpłaty - niezbędny warunek do wystawienia faktury VAT. Brak wpłaty wyklucza artykuł z druku
4. Opłatę konferencyjną prosimy kierować na konto: 84106000760000320000467994 BPH PBK S.A. O/Kraków - Konferencja 2006 IPA WA PK Definiowanie przestrzeni architektonicznej - Architektoniczne tworzywo.

Warunki publikacji artykułu:
1. Zgodność z założeniami merytorycznymi konferencji - (Tezy)
2. Zgodność z założeniami zapisu artykułu:
- tekst w formacie MS WORD, txt ARIAL 10 pkt. - Max. 2000 słów
- tytuł artykułu i jego streszczenie w języku angielskim - Max. 60 słów.
- tekst w osobnym zbiorze
3. Zgodność z założeniami dotyczącymi ilustracji:
- fotografie czarno-białe: 256 odcieni szarości, gray scale, 300 dpi. tiff, lub ilustracje linearne 600 dpi. tiff
- kompozycja ilustracji na stronie - (patrz załączony schemat graficzny)
- ilustracje w osobnym zbiorze
4. Pozytywna opinia recenzentów
5. Koszt i czas druku wydawnictwa konferencyjnego nie pozwalają przyjąć materiałów nie spełniających w.w. wytycznych.

Opłata konferencyjna wynosi 500 zł (w tym 22% VAT) - ok. 125 euro i obejmuje:
1. Uczestnictwo w konferencji
2. Publikację artykułu w recenzowanym wydawnictwie konferencyjnym
3. Książkę konferencyjną
4. Posiłki w trakcie trwania konferencji (lunche, obiady, salon dyskusyjny-wieczorny).
5. Rezerwację hotelu (zaznaczoną w Karcie Zgłoszenia Uczestnictwa)

Opłata konferencyjna nie obejmuje kosztów noclegów i podróży.

BIURO KONFERENCJI (informacje, zgłoszenia, nadsyłanie materiałów):
- Instytut Projektowania Architektonicznego, Wydział Architektury, Politechnika Krakowska, 31-155 Kraków, ul. Warszawska 24
- Tel. / Fax (0 48) (12 ) 423 35 11, (0 48) (12) 628 20 21
- E-mail: konf-def@pk.edu.pl
- Informacje o konferencji w Internecie (Karta Zgłoszenia, Tezy, Informacje organizacyjne, Schemat graficzny): www.a-2.arch.pk.edu.pl