Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYDARZENIA

FROM POLAND: EMERGING VOICES IN ARCHITECTURE AND ART
Nowojorska debata na temat współczesnej polskiej architektury

          W ubiegłą środę w Graduate School of Architecture, Planning, & Preservation. Columbia University w Nowym Jorku, odbyła się debata na temat współczesnej polskiej architektury.

 
autor: Michał Wiśniewski
|
14-11-2006
|
Źródło: organizatorzy Zdjęcia: Agata Wiśniewska

kliknij na plakat w celu powiększenia

          Organizatorami tego wydarzenia były Graduate School of Architecture Planning and Preservation at Columbia University (GSAPP) oraz Polish Cultural Institute in New York. Gośćmi ze strony polskiej byli Łukasz Zagała i Przemo Łukasik (MEDUSA GROUP), Marlena Wolnik (KWK PROMES Architekci) oraz Zbigniew Oksiuta, moderatorem spotkania była znana z wielu wydarzeń architektonicznych Ewa P. Porębska, Redaktor Naczelny miesięcznika Architektura-MURATOR.

          Spotkanie rozpoczął dziekan GSAPP Mark Wigley, który odniósł się do szybko zmieniającego się oblicza Europy Środkowej oraz przedstawił uczestników i przekazał głos prowadzącej spotkanie Ewie P. Porębskiej. We wstępie do debaty o polskiej architekturze Ewa P. Porębska wygłosiła wykład o najważniejszych panujących obecnie nurtach. Skupiła się na prezentacji różnic i punktów zbieżnych między dwoma aktywnymi pokoleniami twórców architektury współczesnej, głównie w Warszawie, Krakowie i w Katowicach. W dalszej części tego ciekawego spotkania swoje projekty i idee prezentowali Łukasz Zagała z Medusa Group, Marlena Wolnik z KWK Promes. Ostatnią prezentację przedstawił Zbigniew Oksiuta, polski projektant pracujący w Kolonii i zajmujący się głównie architekturą biomorficzną.

          Podsumowaniem spotkania był panel dyskusyjny, którego moderatorką była Ewa Porębska, a uczestnikami Łukasz Zagała, Przemo Łukasik, Marlena Wolnik i Zbigniew Oksiuta. Najwięcej pytań dotyczyło filmów pokazanych przez pana Zbigniewa Oksiutę, przede wszystkim filmu Mesogloea, o eksperymentalnym tworzeniu przestrzeni biologicznych pod powierzchnią oceanu. Pozostałe pytania dotyczyły między innymi problemu polskiego pierwiastka w pokazanych projektach.

          Współtwórcą tego spotkania był Michał Wiśniewski, który od przeszło roku, w ramach stypendium Fulbright'a studiuje i prowadzi badania w Graduate School of Architecture Planning and Preservation at the Columbia University in New York.

Więcej infomacji:
http://www.arch.columbia.edu/index.php?pageData=64602
http://www.polishculture-nyc.org/top_inny.htm

Poniżej zdjęcia ze spotkania (po kliknięciu powiększenia):

Od lewej: Michał Wiśniewski, Ewa P. Porębska, Łukasz Zagała,
Przemo Łukasik, Marlena Wolnik, Zbigniew Oksiuta

Zdjęcia: Agata Wiśniewska