Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS
Dom na wodzie

Prezentujemy "Ogólnopolski Konkurs Architektoniczny na Projekt Koncepcyjny
Domu na Wodzie" organizowany przez fundację ANIMATICA.

 
autor:
DW
|
06-01-06
|
źródło: www.animatica.org

W wielu krajach, mieszkanie na wodzie od lat stało się czymś nie tylko popularnym, ale wręcz normalnym. Przykłady "miast na wodzie", złożonych z zamieszkałych łodzi czy barek można znaleźć na całym świecie. Od gęsto zaludnionych, portowych miasta azjatyckich, bo luksusowe osiedla na wodzie w Stanach Zjednoczonych.W wielu rozwiniętych krajach, mieszkanie na luksusowo wyposażonych barkach, jachtach czy też w luksusowo zaprojektowanych domach na wodzie stało się wręcz modą. Często jest to podstawowy dom mieszkalny, w innychwypadkach tzw. "drugi dom" lub domek letniskowy.


W Europie istnieje wiele firm, produkujących pływające na wodzie domy. Szczególnie wiele przykładów można znaleźć w Holandii, Szwecji czy Niemczech. Są one produkowane w bardzo wielu wariantach. Od prostych obiektów mieszkalnych, które mogą być cumowane przy kei mariny, po skomplikowane technologicznie i samowystarczalne jednostki.Bardzo często, mogą być one łączone w zespoły, uzupełniane specjalnie zaprojektowanymi pomostami, spełniając funkcję małych osiedli rekreacyjnych, czy nadwodnych kompleksów turystycznych. W niektórych wypadkach (np. na terenie Holandii), tego typu budownictwo jest pomyślane jako "budownictwo awaryjne", gdzie domy tego typu, mogą być użyte w wypadku klęski żywiołowej dużej skali.


Tego typu budownictwo przeżywa swój rozkwit i można się spodziewać, że także w Polsce stanie się dość popularne i dostępne. Mimo tego, przykłady mieszkań na wodzie należą w naszym kraju do zupełnie nielicznych.Wydaje się, że ten typ budownictwa może właśnie w wypadku Polski stać się specjalnie atrakcyjnym, będąc szansą na tworzenie kompleksów rekreacyjnych i aktywacji turystyki wodnej. A tym samym, gmin położonych nad dużymi akwenami, które czekają na swoją szansę. Atrakcyjność mieszkania nad wodą, możliwości jego wykorzystania w celach rekreacyjnych, szczególnie przez ludzi uprawiających turystykę i sporty wodne są ewidentne. Głównym celem konkursu jest analiza możliwości dotyczących rozwiązań funkcjonalnych i technicznych "pływających domów" na podstawie projektów koncepcyjnych, zaprezentowanych przez autorów lub zespoły autorskie, biorące udział w konkursie. Także promocja tego typu budownictwa oraz możliwości jakie ono oferuje.

Warunki konkursu