Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
Cztery krakowskie budynki uznane za ikony polskiej architektury

Cztery krakowskie budowle architekci i historycy sztuki uznali za ikony polskiej architektury powstałe po 1989 roku. Razem z innymi szesnastoma wyróżnionymi obiektami z kraju zostaną zaprezentowane na wystawie "Polska. Ikony architektury".

Wkrótce w Portalu W-A.pl prezentacja polskich ikon architektury

 
autor: Adam Liss
|
13-04-06
|
Źródło: gazeta.pl


 

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", dom z gontu przy ul. Kasztanowej, dom pogrzebowy na cmentarzu w Batowicach oraz Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Zmartwychwstańców - to krakowskie budowle wyróżnione na wystawie zorganizowanej przez miesięcznik "Architektura - Murator" i MSZ.

- Celem wystawy "Polska. Ikony architektury" jest prezentacja najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych zrealizowanych po 1989 roku - tłumaczy architekt Ewa P. Porębska, członek jury i kurator wystawy. - Wyróżnione budynki w momencie powstania były obiektami przełomowymi i odkrywczymi na tle współczesnej polskiej architektury. Stanowiły "opowieść" na temat miejsca, w którym się znajdują. Stały się ikoną - znakiem w przestrzeni i zdobyły uznanie środowiska architektów w różnych konkursach.

Oprócz Porębskiej w jury zasiadali: historyk sztuki Adam Budak, prezes SARP Ryszard Jurkowski, członek Krajowej Rady Izby Architektów. Spośród wytypowanych przez architektów 220 obiektów z całej Polski jury wyróżniło 20 budowli. Oprócz krakowskich budynków w dwudziestce znalazły się obiekty z Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Bytomia, Czechowic-Dziedzic, Bełżca, Częstochowy i Białego Boru. - Wyróżnione obiekty to zaledwie drobny ułamek z tysięcy powstających realizacji, niewielka próbka tego, co się dzieje w architekturze polskiej. Dlatego też zależało nam na takim ich doborze, by pokazać jak najszersze spektrum architektonicznych tendencji, stylów oraz zainteresowań i twórczych możliwości projektantów - podkreślają członkowie jury. Wielkoformatowe fotografie, schematy i opisy wyróżnionych budowli zostaną zaprezentowane 20 maja tego roku podczas wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

- Celem przedsięwzięcia jest promocja Polski poprzez architekturę. Prace trafią do folderu Ministerstwa Spraw Zagranicznych promującego Polskę za granicą. Po prezentacji w Warszawie wystawa będzie pokazana w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych za granicą oraz w muzeach, m.in. w Paryżu, Berlinie i Frankfurcie - informuje Katarzyna Tomaszewicz z miesięcznika "Architektura - Murator".

Przypomnijmy, że trzy lata temu dom z gontu przy ul. Kasztanowej otrzymał nominację w konkursie "Gazety" na Archi-Szopę. Jury konkursu nie spodobała się lokalizacja tego domu na Woli Justowskiej.

więcej informacji i komentarze:
www.gazeta.pl