Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS

Jubileuszowy konkurs Polski Cement w Architekturze

Architektów - laureatów jubileuszowego X Konkursu Polski Cement w Architekturze poznamy już dzisiaj w piątek 8 grudnia.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród rozpocznie się o godz. 18 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

 
autor: KK
|
08-12-2006
|
Źródło: Polski Cement

Konkurs Polski Cement w Architekturze to jeden z pomysłów na popularyzację betonu w środowisku architektów. Przemysł cementowy działający w Polsce postanowił włączyć w jego realizację Stowarzyszenie Architektów Polskich. Propozycja corocznego nagradzania autorów najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.
Po raz pierwszy konkurs rozstrzygnięto w listopadzie 1997 roku. Z 13 zgłoszonych prac jury konkursowe wybrało trzy i postanowiło przyznać ich projektantom równorzędne nagrody:
- za Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Zmartwychwstańców w Krakowie - Droga Czterech Bram
- za I etap modernizacji Stadionu Śląskiego
- za Bank Handlowy w Warszawie S.A. Oddział w Katowicach

Warszawa, listopad 1997 roku. (Od prawej) Krzysztof Chwalibóg - prezes SARP i Andrzej Tekiel - w imieniu branży cementowej wręczają nagrody architektom - laureatom pierwszej edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

Jedna z prac nagrodzonych podczas pierwszej edycji konkursu: Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Zmartwychwstańców w Krakowie - Droga Czterech Bram

PRZYPOMNIJMY, CO MÓWIONO O KONKURSIE W 1997 ROKU?

Krzysztof Chwalibóg, ówczesny prezes SARP:
- Konkurs posłużył nam do tego, by spojrzeć na zrealizowane w Polsce obiekty pod kątem wykorzystania betonu jako tworzywa konstrukcyjnego i architektonicznego oraz poszukać najlepszego sposobu, w jaki ten materiał został użyty. Myślę, że konkurs przyczyni się do tego, że poziom polskiej architektury będzie rósł i to co się u nas realizuje będzie coraz ciekawsze, a na pewno nie gorsze od tego, co w wielu krajach europejskich powstało w latach ubiegłych. Gdy staniemy się członkiem Unii Europejskiej, nasza pozycja nie powinna być słabsza nie tylko z punktu widzenia ekonomii, ale także kultury. A przecież sposób w jaki się buduje świadczy o poziomie kultury narodu i jego architektów. Mamy złe doświadczenia, przywykliśmy do betonu z prefabrykowanych bloków. Nam nie chodzi o stosowanie betonu w taki sposób. U nas beton i żelbet są niezbędne do realizacji takich obiektów, jak biurowce, budowle sakralne, audytoria, sale kongresowe. W realizacjach, w których wymagana jest duża rozpiętość, żelbet pozwala w ciekawy sposób przykryć tę rozpiętość. Projektowanie dużego przykrycia hali sportowej czy kościoła pozwala tez na duży stopień ekspresji artystycznej. Taki obiekt staje się interesujący w krajobrazie miasta. Np. żelbetowe łupiny w Sydney są charakterystycznym elementem krajobrazu tego miasta i wizytówką na świecie.

Andrzej Tekiel, ówczesny prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapna:
- Ponieważ beton jest tworzywem ekologicznym, ma właściwości konstrukcyjne i plastyczne, jest idealnym materiałem budowlanym, o tyle ciekawym, że można z niego robić różne interesujące formy architektoniczne.

Oprócz nagród finansowych architekci-laureaci konkursu otrzymują też pamiątkowe statuetki przedstawiające "gruszki betonu". Podczas kolejnych edycji konkursu okazywało się, jak cenne jest to trofeum dla architektów. Zwycięstwo w konkursie zaczęło się wiązać z prestiżem i kolejnymi ciekawymi propozycjami pracy. W Polsce zaczęło powstawać coraz więcej obiektów, których piękno, wiązało się z umiejętnym i ciekawym wykorzystaniem betonu.