Strona główna Portalu >>> newsy >>> TARGI
Budma 2006 oraz "Targowe Spotkania z Architekturą"

Tysiąc dwustu wystawców z trzydziestu państw i regionów, prezentacja niemal stu rynkowych nowości, a także wydarzenia adresowane do głównych grup zawodowych sektora budowlanego oraz inwestorów indywidualnych - dane i krótka charakterystyka BUDMY i BUMASZU 2006 jednoznacznie potwierdzają silną pozycję poznańskich targów budownictwa w Europie oraz niekwestionowaną dominację na rynku polskim.

 

autor: KK

|
18-01-06
|
źródło: www.budma.pl

"Budować nowocześnie i bezpiecznie - Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI" - hasło tegorocznych targów wskazuje na to, co w ofercie wystawców jest najważniejsze i najciekawsze. Największe zainteresowanie targowej publiczności z pewnością wzbudzą nowoczesne, a więc zdrowe, energooszczędne i trwałe materiały budowlane oraz technologie pozwalające na odpowiednie wykorzystanie tych właściwości, a także maszyny i narzędzia zapewniające nie tylko efektywną, ale i bezpieczną pracę.

W programie targów znajdziemy zarówno projekty nowe - Nauka dla Budownictwa oraz Centrum Budownictwa Sportowego, jak również znane już z poprzednich edycji targów, ale z odświeżoną formułą i aktualną tematyką, jak Forum INVESTFIELD, Dzień Inżyniera Budownictwa, Targowe Spotkania z Architekturą czy BudShow.

Targi BUDMA i BUMASZ 2006 potrwają od 24 do 27 stycznia; można je zwiedzać w godzinach od 9 do 17.

Targowe Spotkania z Architekturą BUDMA 2006

Tło gospodarcze

Ostatnie lata dla branży budowlanej z pewnością nie były łatwe. Coraz częściej odnotowujemy jednak pozytywne sygnały pozwalające mieć nadzieję, że po latach kryzysu także budownictwo zaczyna wychodzić na prostą. Rośnie produkcja budowlano-montażowa oraz sprzedaż. Specjaliści mówią jednak, że na większe ożywienie przyjdzie jeszcze trochę poczekać, a prawdziwy boom inwestycyjny będzie ściśle związany z unijnymi wymogami z jednej strony i z drugiej - z finansowym wsparciem UE.

Wystawcy i ich oferta

Firmy uczestniczące w targach BUDMA 2006 przedstawią materiały budowlane i izolacyjne, chemię budowlaną, nawierzchnie, posadzki i podłogi, dachy, wyroby metalowe i elementy mocujące, szkło, profile, okna, drzwi oraz okucia, bramy i ogrodzenia, schody i windy.

Ponadto, w ramach targów BUMASZ, wystawcy zaprezentują maszyny i urządzenia budowlane, dźwigi i urządzenia transportowe, maszyny i sprzęt do robót ziemnych i budowy dróg, szalunki i rusztowania, a także narzędzia budowlane.

BUDMA i BUMASZ to targi producentów - jak pokazały badania, producenci stanowią około 70 proc. wystawców; na targach obecni są również handlowcy i usługodawcy.

Zwiedzający i ich oczekiwania

BUDMĘ i BUMASZ śmiało można też nazwać targami profesjonalnych zwiedzających - aż 85 proc. zwiedzających zadeklarowało, że odwiedza targi w celach służbowych. Są wśród nich inwestorzy instytucjonalni, zarządcy budynków, architekci, wykonawcy, dystrybutorzy, są przedstawiciele instytucji regulacyjnych, środowisk naukowych oraz szkół i uczelni budowlanych. Targi odwiedzane są również przez inwestorów indywidualnych. Najbardziej częstym powodem tych odwiedzin była chęć poznania rynkowych nowości, a także spotkania ze stałymi partnerami biznesowymi oraz pozyskanie nowych partnerów.

Targi nowości

BUDMA to przede wszystkim coroczna prezentacja ponad tysiąca wystawców, pokazujących z początkiem roku swoją najnowszą ofertę. Tu każdy zwiedzający ma możliwość przeglądu i porównania tych propozycji. Ponadto - dzięki takim inicjatywom jak ekspozycja specjalna "Wyspa Nowości" (w pawilonie 5) - odwiedzający targi mają możliwość szybkiego wyłonienia tego, co w ofertach tych jest najnowsze.

Targi wiedzy

Współczesne targi to również wydarzenia przygotowane z myślą o konkretnych adresatach. Dzień Inżyniera Budownictwa (odbędzie się 24 stycznia) to propozycja dla kadry inżynieryjno-technicznej, a Targowe Spotkania z Architekturą (25 stycznia) - dla czynnych już architektów oraz studentów tego kierunku. Kongres Stowarzyszenia Dekarzy (26 stycznia) tym razem uzupełniony jest o mistrzostwa polski młodych adeptów tego fachu. Nie po raz pierwszy odbędzie się Rzemieślnicze Forum Budowlane (26 stycznia).

Targi interaktywne

BudShow to projekt realizowany z myślą o inwestorach indywidualnych, którzy planują budowę własnego domu. Ideą przedsięwzięcia jest aktywny pokaz materiałów i technologii budowlanych "na żywo" (w pawilonie 4). BudShow 2006 organizowany jest pod hasłem "Dom energooszczędny", jego formuła podporządkowana więc została prezentacji materiałów, urządzeń i technologii, pozwalających zaoszczędzić jak najwięcej energii w trakcie eksploatacji budynku.

W tym roku BudShow został poszerzony o firmy instalacyjne, a cały projekt znajdzie się również w programie targów INSTALACJE 2006.

Tematy europejskie

Tematyka unijna jest obecna na większości targów MTP; nie inaczej jest na BUDMIE. Pod hasłem "Nauka dla Budownictwa" odbędzie się (24 stycznia) spotkanie z udziałem przedstawicieli Europejskiej Platformy Technologicznej oraz Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa, poświęcone wpływowi nauki na wzrost konkurencyjności gospodarki oraz możliwościom jakie dla budownictwa stwarza 7. Program Ramowy Komisji Europejskiej. Spotkanie to przygotowywane jest z myślą o przedstawicielach całego środowiska budowlanego (producentach, wykonawcach, dystrybutorach, developerach oraz organizacji), a także reprezentantach środowiska naukowego oraz administracji rządowej i samorządach.

Forum Inwestycyjne

Drogownictwo, partnerstwo publiczno-prywatne oraz inwestycyjne w miastach i gminach - to trzy bloki tematyczne składające się na trzydniowe Forum Inwestycyjne INVESTFIELD 2006 (24-26 stycznia). Forum to wykłady, panele dyskusyjne oraz prezentacje przykładów rozwiązań problemów, zarówno z punktu widzenia teoretyków, jak i praktyków, z kraju i zagranicy. Wydarzenie organizowane jest dla przedstawicieli samorządów oraz dla inwestorów i wykonawców. W jego ramach omówione zostaną m.in. takie zagadnienia, jak finansowanie i zarządzanie inwestycjami drogowymi, zmiany legislacyjne w partnerstwie publiczno-prywatnym,
a także przygotowanie inwestycyjne miast i gmin oraz przygotowanie inwestycji drogowych przez samorządy lokalne.

Budownictwo Sportowe

Centrum Budownictwa Sportowego to nowy projekt, krok w kierunku bloków tematycznych w ramach targów BUDMA. Na nowe przedsięwzięcie (odbywające się w pawilonie 2) składają się zarówno ekspozycja wystawców poświęcona budownictwu sportowemu i rekreacyjnemu, jak i program merytoryczny obejmujący seminaria, warsztaty i konsultacje eksperckie na tematy związane z planowaniem, finansowaniem, projektowaniem, budową, modernizacją, wyposażeniem oraz zarządzaniem obiektami sportowymi i rekreacyjnymi. Jest to specjalna oferta kierowana do wszystkich uczestników tego szczególnego segmentu budownictwa, a więc do przedstawicieli samorządów z jednej strony oraz do oferentów materiałów i wykonawców z drugiej. CBS będzie corocznym podsumowaniem cyklu przedsięwzięć odbywających się w ramach ogólnopolskiego "Programu na rzecz rozwoju budownictwa sportowego w Polsce".

Partnerzy

Przy realizacji tak rozbudowanego programu targowych wydarzeń, partnerami MTP są m.in. Ministerstwo Transportu i Budownictwa, Ministerstwo Sportu, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Związek Rzemiosła Polskiego, Izba Architektów RP, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Dom Drewniany i Fundacja Promocji Drewna, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, ASM Centrum Badań i Analiz Rynku, Polski Klub Infrastruktury Sportowej, Redakcja "Kalejdoskopu Budowlanego" oraz firmy Acrux, Ardo-Studio i Proinvest.

Piętnasty jubileusz

Poznańskie targi budowlane po raz pierwszy zorganizowano w 1992 roku. Szybko wyrosły one na największe w Polsce wydarzenie dla branż budowlanych. Sprzyjająca w tamtym czasie koniunktura zaowocowała dynamicznym rozwojem i już po paru latach BUDMA znalazła się także w europejskiej czołówce targów budowlanych. Swoją silną pozycję potwierdza do dzisiaj.

Rozwój BUDMY doprowadził do wyodrębnienia pewnej grupy tematów i organizowania przez Międzynarodowe Targi Poznańskie oddzielnych, nowych targów specjalistycznych. Dzisiaj w ofercie MTP skierowanej do sektora budowlanego, obok BUDMY, są również Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Sprzętu Budowlanego BUMASZ, Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE oraz Salon Łazienek i Wellness AQUA-SAN. A BUDMA, która w roku 2006 organizowana jest po raz piętnasty, niezmiennie jest czołowym w Polsce i Europie wydarzeniem branży budowlanej.