Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Zmiany

W regulaminie konkursu na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który jeszcze w lipcu zostanie ogłoszony przez urząd miasta, szykują się poważne zmiany. Poprzedni konkurs został unieważniony, kiedy sposób jego przeprowadzenia, czyli zbyt restrykcyjne traktowanie wniosków konkursowych, został skrytykowany przez poprzednie jury i SARP. A Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Urząd Zamówień Publicznych uznały, że wymagany przez organizatorów poprzedniego konkursu nakaz przynależności architektów z zagranicy do Krajowej Izby Architektów jest niezgodny z prawem wspólnoty europejskiej.

 
DJ, gazeta.pl
|
19-07-2006
|
Źródło: gazeta.pl

Projekt nowego regulaminu zostanie w najbliższych dniach przesłany do polskich i międzynarodowych autorytetów, po to by mogli się z nim zapoznać i na tej podstawie oficjalnie potwierdzić przyjęcie zaproszenia do sądu konkursowego. Do jury międzynarodowego konkursu zaproszono tych wszystkich, którzy w czerwcu z niego wystąpili w proteście przeciw niesprawiedliwemu odrzuceniu z konkursu ponad stu wniosków (głównie zagranicznych) biur projektowych. Są to: Christine Binswanger, Deyan Sudjic, Vittorio Lampugnani, Nicholas Serota, Paweł Althamer, Bohdan Paczowski i Adam Szymczyk. W jury będą także Naczelny Architekt Warszawy Michał Borowski, Anda Rottenberg, Andrzej Rottermund, Tadeusz Zielniewicz, oraz architekci Jacek Lenart i Tomasz Zemła. Do 13-osobowego grona, które funkcjonowało już w pierwszej edycji konkursu, postanowiono zaprosić jeszcze dwie osoby - prof. Marię Poprzęcką, członkinię rady programowej Muzeum, oraz Daniela Libeskinda, architekta światowej sławy. Nieoficjalnie wiadomo, że się zgodzi.

Na czym polegają zmiany w nowym konkursie i regulaminie i dlaczego można liczyć na to, że członkowie jury, którzy z niego odeszli w czerwcu, zgodzą się, by w nim uczestniczyć, chociaż chodzi o ten sam budynek?

Odpowiedzi www.gazeta.pl