Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
Kraków - Wystawa projektów "Zrozumieć miasto"

Przyszłość Nowej Huty spędza sen z powiek nie tylko radnym, garstce pasjonatów i dziennikarzom. Do pracy wzięli się projektanci, którzy również próbują zdjąć z dzielnicy odium miejsca zniszczonego przez przemysł.

 
gazeta.pl
mol 17-02-2005
|
18-02-2005
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Dwa pomysły na inną Nową Hutę można oglądać od wczoraj w urzędzie miasta. Pierwszy to projekt zagospodarowania przyszłego Parku Starorzecza Wisły oraz uznanych za użytek ekologiczny Łąk Nowohuckich. Autorem jest prof. Stanisław Juchnowicz. Znany krakowski architekt zaproponował śmiałą wizję ożywienia tamtego miejsca - chce, by wokół nieużytków powstała szeroka fosa, która umożliwi skierowanie ruchu turystycznego w określone miejsca. Według jego wizji na łąkach powinny powstać dwa zbiorniki z doprowadzonymi tarasami widokowymi. Wokół łąk ciągnie się ścieżka rowerowa, jest miejsce na parkingi i małą gastronomię.

Drugi projekt to praca dyplomowa studenta Politechniki Krakowskiej Piotra Skuchy, który zainteresował się terenami położonymi wokół opactwa cystersów w nowohuckiej Mogile. Nawet część krakowian nie wie, że oferują one niezwykłe turystyczne atrakcje. Skucha przedstawił nowoczesne, znane i wielokrotnie wykorzystywane na zachodzie Europy pomysły rewitalizacji zaniedbanych terenów. Jeden z nich to adaptacja zniszczonego fortu w Mogile na potrzeby nowoczesnego schroniska młodzieżowego. Poddaje również pod rozwagę pomysł wyremontowania starego młyna, który straszy w tamtej okolicy. To idealny budynek na miejsce pracy twórczej bądź tzw. lofty - mieszkania urządzone w starych wnętrzach.

Ile z tych pomysłów doczeka się realizacji? Jak to w Krakowie bywa, od pomysłu do realizacji bardzo, bardzo daleka droga. Dobrze jednak, że projektanci zwrócili uwagę na dzielnicę do niedawna przez architektów zapomnianą.

gazeta.pl