Strona główna Portalu >>> newsy >>> GAZETA.pl
Propozycja dla prezydenta: Muzeum Sztuki Współczesnej

        Czy uda się miastu i województwu dogadać w sprawie wspólnego przedsięwzięcia: Muzeum Sztuki Współczesnej? Marszałek Małopolski Janusz Sepioł chce, by znalazło się ono w zabytkowych budynkach dworca PKP i właśnie wysłał do prezydenta Jacka Majchrowskiego projekt listu intencyjnego w tej sprawie

 
gazeta.pl kb
07-01-05
|
19-01-05
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

O pomyśle marszałka, by budynki po Dworcu Głównym w Krakowie przemienić w Muzeum Sztuki Współczesnej, "Gazeta" pisała miesiąc temu. Janusza Sepioła zainspirował projekt "Znaki czasu" wymyślony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. Chodzi w nim o to, by we wszystkich województwach stworzyć kolekcje sztuki współczesnej, a docelowo - muzea. Powstała już Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, która ma tworzyć kolekcję najwybitniejszych dzieł sztuki współczesnej oraz zapewnić warunki dla jej eksponowania. Na koncie fundacji jest też kapitał - 300 tys. zł przekazane przez samorząd województwa małopolskiego. Wkrótce drugie tyle, obiecane przez ministra kultury, wpłynie z Narodowego Centrum Kultury.

Szukając miejsca dla przyszłej kolekcji, marszałek Sepioł wymyślił, że najlepsze do tego celu byłyby zabytkowe budynki Dworca Głównego. Do końca 2006 roku opuści je PKP i tę ciekawą przestrzeń można by kupić (PKP wycenia obiekt na ok. 18 mln zł) lub wydzierżawić. Trwają właśnie pertraktacje urzędu marszałkowskiego z dyrekcją PKP.

Tymczasem marszałek Sepioł zwrócił się do prezydenta Majchrowskiego z propozycją podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w pomieszczeniach dworca kolejowego w Krakowie. Marszałek proponuje też, by władze wojewódzkie i miejskie solidarnie działały na rzecz uzyskania prawa do dysponowania tym obiektem i ponosiły za to koszty. Wspólnie też przygotowałyby projekt adaptacji budowli oraz występowały do różnych źródeł o środki na jego realizację.

Co na to prezydent Majchrowski? Ma się wypowiedzieć w poniedziałek. Ale dotychczas dość sceptycznie odnosił się do pomysłu marszałka Sepioła. W rozmowie z "Gazetą" na początku grudnia ubiegłego roku prezydent forsował pomysł zlokalizowania muzeum w dawnej fabryce Oskara Schindlera na Zabłociu, którą miasto przejęło za długi.

Znaki czasu

Program "Znaki czasu" nawiązuje do przedwojennej tradycji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Chodzi o to, żeby w Polsce, gdzie nie ma muzeów sztuki współczesnej, zainicjować "systemowe zbieranie sztuki tworzonej dzisiaj" - jak powiedział minister kultury Waldemar Dąbrowski. We wszystkich 16 województwach mają więc powstać kolekcje sztuki współczesnej, a docelowo muzea. Realizacją tego programu zajmą się pełnomocnicy ministerialni - w Krakowie to zadanie dostała Maria Anna Potocka, dyrektor galerii Bunkier Sztuki. Ministerstwo powołało też centralny fundusz na zakupy dzieł sztuki (w tym roku będzie to 4 mln zł). Województwo małopolskie dostanie 300 tys. zł, ale pod warunkiem, że drugie tyle zdobędzie samo.

gazeta.pl