Strona główna Portalu >>> newsy >>> Miasta
Monachium

Nowy rok rozpoczynamy artykułem Rafała Saneckiego o stolicy pięknej Bawarii czyli mieście Monachium i o nowoczesnej architekturze tych okolic.

 
Rafał Sanecki
|
06-01-05
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Monachium, stolica Landu Bawaria, jest zabudowana wieloma przykładami interesującej współczesnej architektury. Przeszło 1,2 milionowe miasto ma za sobą wiele okresów prosperity. Jednym z nich było zorganizowanie tu olimpiady w roku 1972. Z tego okresu pochodzi tzw. Olympiastadion zapewniająca organizację olimpijskich dyscyplin sportowych.
Budowana w latach 1969-71, otwarcie nastąpiło 26 maja 1972 meczem piłkarskim RFN-ZSRR. Stadion do dziś używany jest podczas zawodów lekkoatletycznych, koncertów i meczy piłkarskich, zapewnia 57 tys. miejsc siedzących, 11,8 tys. stojących. Gra w piłkę nożną odbywać się będzie jednak tylko do końca 2005 roku, po którym, dzięki inicjatywie obu miejscowych drużyn: FC Bayern, TSV 1860 i miasta, ukończona zostanie budowa Allianz Arena.

Charakterystyczne namiotowe konstrukcje autorstwa Behnisch

Charakterystyczne namiotowe konstrukcje autorstwa Behnisch, Otto były na ówczesne czasy rozwiązaniem całkowicie nowatorskim. Do dziś budzą podziw swoją lekkością i dynamiką.

Stadion oraz wieża widokowa

Patrząc w stronę północno wschodnią z wieży widokowej widzimy fabrykę BMW z charakterystycznym cylindrycznym biurowcem.

Fabryka BMW wraz z firmowym wieżowcem, oraz muzeum BMW.

Na pierwszym planie wiedeńskie biuro COOP HIMMELB(L)AU realizuje BMW Welt, który ma wyglądać następująco:

BMW Welt

BMW Welt jest jednym z pierwszych przykładów szeroko pojętego centrum komunikacji w duchu XXI wieku. Fascynująca koncepcja dynamicznie ukształtowanego dachu, który przekrywa szerokie możliwości dla przyszłych twórczych pomysłów koncernu BMW. Główny nacisk kładzie się na osobiste przekazanie pojazdów tym klientom firmy, którzy przywiązują wagę do odbioru nowych samochodów prosto z rąk producenta. Ponadto BMW Welt będzie oferował forum stylu życia, który wyraża dobrze znane motto BMW: przyjemność jazdy.

W północnej części miasta - München Fröttmaning Herzog de Meuron realizuje stadion sportowy Allianz Arena. Obliczony na 66 tys. miejsc i 11 tys. miejsc parkingowych. Wymiary stadionu wynoszą 258m x 227 m x 50 m. Koszt budowy 280 mln euro, otwarcie nastąpi podczas rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku. Stadion ten budowany jest z inicjatywy dwóch miejscowych drużyn: FC Bayern i TV 1860. Dla pierwszej z nich charakterystyczny jest kolor czerwony, a dla drugiej niebieski. Ma to odbicie w konstrukcji fasady budynku. Zastosowanie w niej podświetlanych poduszek umożliwia ekspresję obu barw w zależności od drużyny, która aktualnie gra.

Allianz Arena

Stan obecny

Przekrój

Rzut działki (widoczny charakterystyczny organiczny zarys parkingu podziemego)

źródło: własne autor: Rafał Sanecki
ilustracje dostarczone przez autora tekstu
oraz www.allianz-arena.de