Strona główna Portalu >>> newsy >>> WHAT IS ARCHITECTURE
..:: portal www.w-a.pl oficjalnym patronem medialnym cyklu ::..
Kurt W. Forster i pytanie... "Co byłoby gdyby to była architektura?"

        Najbliższy wykład z cyklu Co to jest architektura to wizyta profesora Kurta W. Forstera prosto z pięknej Szwajcarii. Wykład odbędzie się w dniu 9 marca 2005 roku o godzinie 18.00, tradycyjnie w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" (ul. M. Konopnickiej 26; Kraków).

 
autor: KK
|
28-02-05
|
źródło: whatisarchitecture.w-a.pl

Kurt W. Forster to jeden z najważniejszych krytyków i historyków architektury, główny kurator 9. Biennale Architektury w Wenecji (2004). Urodził się w Zürichu, studiował na uniwersytetach w Szwajcarii, Niemczech, Anglii i Włoszech. Jest absolwentem historii sztuki i architektury, literatury i archeologii uniwersytetu w Zürichu.

Zanim został mianowany jednym z pierwszych dyrektorów Getty Institution of Research w Los Angeles (1984-93), Kurt Forster wykładał na wielu amerykańskich uniwersytetach (Yale, Stanford, Berkeley, Harvard) oraz Massachusets Institute of Technology. Następnie był profesorem na zurichskiej politechnice (ETH). Jednym z najważniejszych momentów w jego karierze była pozycja dyrektora Kanadyjskiego Centrum Architektury w Montrealu, najważniejszego centrum badan architektonicznych. W 2003 Forster uzyskał profesurę Gropiusa w Uniwersytecie Bauhaus w Weimarze.

Kurt Forster jest kuratorem wielu wystaw oraz sympozjów na temat współczesnej architektury (np. Carlo Scarpa, Herzog&deMeuron, etc.). Jako autor i krytyk, współpracował z wieloma muzeami przy realizacji takich opracowań jak m.in. dzieła zebrane Petera Eisenmana oraz katalog wystawy Aldo Rosiego w Muzeum Architektury we Frankfurcie). Jego publikacje koncentrują się na włoskim renesansie i nowoczesnej architekturze, począwszy od studiów na temat Palladia i Giulio Romano, poprzez Le Corbusier i Mies van der Rohe, po opracowania na temat Eisenmana, Libeskinda, Mateo, i Gehry'ego. Jego historiograficzne opracowania doprowadziły do pierwszego całościowego angielskiego wydania dziel Aby Warburga. Biograficzny esej Forstera na temat Warburga został opublikowany w wielu językach.

Kurt Forster autorsko odpowie na tytułowe pytanie cyklu wprowadzajaąc w jego strukturę tryb przypuszczający: Co byłoby gdyby to była architektura ?

Prof. Kurt W. Forster