Strona główna Portalu >>> newsy >>> KRAKÓW
Plan odnowy zabytków Krakowa na 2005 rok

        Zakończenie remontu pałacu Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej będzie największym wydarzeniem konserwatorskim 2005 roku - stwierdzili członkowie obradującego wczoraj Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dla krakowskich zabytków ten rok ma być równie dobry co miniony.

 
gazeta.pl
Marta Dvořák 18-01-2005
|
27-01-05
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, budżet SKOZK wyniesie około 31 mln 169 tys. zł (z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa przekazywanego przez Kancelarię Prezydenta RP Komitet otrzymał 30 500 000 zł, reszta pieniędzy pochodzi ze środków społecznych i spłaty zadłużeń). Projekt odnowy krakowskich zabytków zakłada dofinansowanie prac konserwatorskich w 95 obiektach. To założenia podobne do tych z ubiegłego roku - konserwatorzy wykonali je w 99 procentach. W 2004 roku najbardziej spektakularnym sukcesem konserwatorów był remont Kaplicy Zygmuntowskiej, w 2005 r. ma to być zakończenie remontu dawnego pałacu Erazma Ciołka przy ul. Kanonicznej 17 (własność Muzeum Narodowego). Na prace konserwatorskie SKOZK przeznaczył 3 mln zł. 2 mln. Kontynuowane będą prace na Wzgórzu Wawelskim - zagospodarowywanie ogrodów królewskich, konserwacja murów obronnych. W katedrze rozpocznie się remont kaplicy Batorego.

2 mln zł SKOZK przeznaczy na dofinansowanie remontu płyty Rynku Głównego od strony wschodniej i prace remontowo-konserwatorskie wokół kościoła św. Wojciecha. 1 mln zł przeznaczono na dofinansowanie projektu i remontu kapitalnego Sukiennic.

Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansuje remont budynków Collegium Medicum przy ul. Kopernika, placówek oświatowych, obiektów sakralnych. - Bardzo ważna jest pomoc przy remontach zabytkowych budynków, które na co dzień służą krakowianom - zaznaczył Bogusław Krasnowolski, zastępca przewodniczącego SKOZK, który wczoraj przedstawił sprawozdanie z działalności Komitetu za ubiegły rok. Z kilkudziesięciu obiektów, które otrzymają dotacje NFRZK, tylko kilka ma prywatnych właścicieli. Od 30 do 100 tys. zł otrzymają m.in. Dwór Kapitulny przy ul. Dworskiej 4, Rydlówka czy kamienica przy ul. Słowackiego 7. Najwięcej kontrowersji wzbudziła dotacja na prace przy zespole pałacowo-parkowym w Kościelnikach oraz Dom Arcybractwa Miłosierdzia na rogu ul. Siennej i Stolarskiej (obydwa po 100 tys. zł).

- Do tej pory współpraca z właścicielem kamienicy przy ul. Siennej nie układała się najlepiej. To jeden z najcenniejszych obiektów Krakowa, a jest w opłakanym stanie. Trzeba ratować elewacje projektu samego Placiciego - stwierdził Krasnowolski.

gazeta.pl