Strona główna Portalu >>> newsy >>> WHAT IS ARCHITECTURE
..:: portal www.w-a.pl oficjalnym patronem medialnym cyklu ::..
Klaus Kada w Krakowie

        Najbliższy wykład z cyklu Co to jest architektura to wizyta austriackiego architekta Klausa Kada. Aktualnie prezentujemy pierwsze grafiki związane z tym architektem oraz projektami realizowanymi wspólnie z Gerhardem Wittfeldem (z którym to prowadzi biuro od 1976 roku).

 
KK
|
15-01-05
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Klaus Kada to jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów austriackich, współtwórca słynnej "nowej szkoły architektury" w Graz. Jego architektoniczne realizacje są wynikiem precyzyjnej analizy kontekstualnej oraz wykorzystania dynamicznych przestrzennych koncepcji z dużą doza technologicznej innowacji oraz poetyckiej wrażliwości.

Twórczą zasadą Kady jest przejrzyste prowadzenie projektu z uwzględnieniem struktury, przestrzeni i ruchu - wzajemna i zależna przenikalność wszystkich formalnych elementów, przekraczająca czysto techniczne, a więc dosłowne rozumienie przezroczystości. Architektura Kady nie zabiega o rzeźbiarską ekspresje, nie jest też sceną dramatu światła i cienia inscenizowanego specyficznej jakości materialnością. W zamian, kształtuje ona otwartą, wszechobecną przestrzeń, która jest w stanie wygenerować wyjątkowe kompleksowe stany dyfuzji miedzy tym, co wewnątrz i na zewnątrz. Cel ten osiąga ona poprzez złożoną oscylację miedzy warstwami powierzchni o zróżnicowanej grubości, przezroczystości i protekcyjnej jakości.

Klaus Kada jest architektem bardzo wszechstronnym - świadczą o tym takie projekty, jak Muzeum Szkla w Bärnbach, Instytut Fizjologii Roslin w Grazu, Sala Koncertowa w St. Pölten, Akademia Europejska w Bolzano, a także wyjątkowe budynki przemysłowe oraz kompleksy mieszkaniowe.

graph: whatisarchitecture.w-a.pl