Strona główna Portalu >>> newsy >>> KRAKÓW
Rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną centrum sportowego

        Trzy boiska, które w razie potrzeby można połączyć w jedną wielką salę widowiskową, przeszklony skatepark, deptaki dla pieszych przebiegające przez budynek - to zwycięska koncepcja na Centrum Sportu i Rekreacji w Nowej Hucie.

 
gazeta.pl
Małgorzata Nałęcka
|
27-01-05
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 


Miasto przeznaczyło na nią 11 mln zł i dwuhektarową działkę przy ul. Ptaszyckiego, w sąsiedztwie stadionu KS Hutnik oraz Opactwa Cystersów. Na ogłoszony w październiku ubiegłego roku konkurs na koncepcję architektoniczną centrum nadeszło 20 prac z całej Polski.

- Mieliśmy z czego wybierać, wszystkie prace prezentowały wysoki poziom - mówił Kazimierz Bujakowski, zastępca prezydenta Krakowa, podczas wczorajszego ogłoszenia wyników konkursu. Nagrodzono trzy prace, kolejne trzy otrzymały wyróżnienia honorowe. Ostatecznym zwycięzcą zostało Studio Architektoniczne z Krakowa, a nad projektem pracował dwunastoosobowy zespół pod kierunkiem Wojciecha Obtułowicza. Koncepcję nagrodzono za kreatywne rozwiązania, pomysł z ciągiem dla pieszych przecinającym budynek oraz funkcjonalny układ, który umożliwi prowadzenie budowy etapami. Ma się ona zacząć - jak zapewniają władze miasta - po wakacjach i potrwa rok.

- To nie będzie bryła kolejnego supermarketu, ale muzeum architektoniczne o dynamicznej strukturze. Rekreacja nie zamyka się w samym budynku, ale jest wszechobecna - stąd pomysł z ciągami dla pieszych, które przechodzą przez centrum - opowiada Wojciech Obtułowicz, główny projektant.

W pierwszej kolejności powstaną sale gimnastyczne, dydaktyczne oraz siłownia, potem pełnowymiarowy basen, wielofunkcyjne boiska oraz skatepark pod szklanym dachem. Będzie też specjalna ściana na graffiti.


gazeta.pl