Strona główna Portalu >>> newsy >>> NAGRODY
Calatrava otrzymał Złoty Medal 2005 AIA
aia.org
www.ronet.pl
|
01-02-05
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Informacja w języku angileskim (plik PDF - Acrobat Reader)

 

Waszyngton, 2 grudnia 2004 roku: Architekt o międzynarodowej sławie - Santiago Calatrava został wybrany przez Radę Amerykańskiego Instytutu Architektów do otrzymania Złotego Medalu AIA (American Institute of Architects) na rok 2005. Jest to najwyższe odznaczenie dla jednostki - przyznawane przez Radę Instytutu architektom, których twórczość wywiera ogromny wpływ na teorię i praktykę architektury - architektów całego świata. Santiago Calatrava zaprezentuje swoją twórczość oraz odbierze medal 11 lutego 2005 roku, podczas gali w Muzuem Narodowym w Waszyngtonie.

"Dziękuję, wspaniale! To wielki honor dla mnie!" Powiedział Calatrava w momencie otrzymania wiadomości o przyznaniu złotego medalu (przez telefon od Prezydenta AIA Eugene C. Hopkinsa) "Będę starał się do końca mojej kariery tworzyć z honorem tej nagrody, a co najważniejsze uhonorują was moją pracą."

Ronet.pl:
Santiago Calatrava urodził się w Walencji w Hiszpanii, obecnie mieszka w Zurychu w Szwajcarii. Jego prace powstają na całym świecie. Rzeźbiarskie formy architektoniczne zdominowane są przez stal, szkło i beton. Wprowadza do swoich budowli elementy dynamiki i ruchu. Prace te wywołują różnorodne interpretacje. Architektura w jego wykonaniu jest zdominowana przez inżynierię, czasami nawet zepchnięta na drugi plan. Calatrava posiada tytuł doktora inżynierii Federal Institute of Technology w Zurychu. I jak twierdzi ...'Inżynieria pomogła mi zrozumieć esencję architektury".

źródło Ronet.pl
www.aia.org