Strona główna Portalu >>> newsy >>> WHAT IS ARCHITECTURE
..:: portal www.w-a.pl oficjalnym patronem medialnym cyklu ::..
Wykład Anne Lacaton (LACATON & VASSAL) w Centrum "Manggha"

        Przyszły tydzień to aż dwa wykłady z cyklu "Co to jest architektura" - poza Kurtem W. Forsterem będziemy mogli wysłuchać Anne Lacaton (z LACATON & VASSAL), temat prezentacji: "Habiter".
Wykład odbędzie się w dniu 11 marca 2005 roku o godzinie 18.00, tradycyjnie w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" (ul. M. Konopnickiej 26; Kraków).

 
autor: KK
|
28-02-05
|
źródło: whatisarchitecture.w-a.pl

Anne Lacaton - jedna z najciekawszych postaci współczesnej architektury francuskiej, ukończyła Ecole d'Architecture de Bordeaux (1980) oraz otrzymała dyplom w dziedzinie planowania miejskiego uniwersytetu w Bordeaux (1984). Wraz z Jeanem Philippem Vassalem założyła w 1987 roku biuro Lacaton Vassal Architects.

Projekty architektoniczne Lacaton Vassal zdobyły wiele nagród, m.in., nominacje do Mies van der Rohe Award (1997) za budynek biurowy w Grenoble, Grand Prix National d'Architecture Jeune Talent przyznawana przez francuskie ministerstwo kultury (1999). Lacaton Vassal byli też finalistami Mies van der Rohe Award w 2003 roku za projekt przebudowy Palais de Tokyo w Paryżu. Wśród zrealizowanych projektów na największą uwagę zasługują Dom Latapie we Floriac (1993), Centrum dzienne dla dorosłych w B?gles (1994), Dom w Lege w Cap Ferret (1998), Uniwersytet Sztuki i Nauk Humanistycznych w Grenoble (1995-2001), kawiarnia Centrum Architektury w Wiedniu (2001), Palais de Tokyo, Centre for Contemporary Creation w Paryżu (2001), budynek biurowy w Nantes (2002) oraz domy w Mulhouse (2001-2003).

Cecha charakterystyczna wszystkich projektów biura Lacaton&Vassal jest koncentracja na funkcjonalnych i estetycznych aspektach stosowanych materiałów, które w większości przypadków sprawiają wrażenie industrialnych, naturalnych i surowych. Oszczędne wykorzystanie kolorów harmonijnie koresponduje z częsta inkorporacją naturalnych elementów otoczenia. Drzewa wyrastają z podłogi i przebijają sufit domu w Lege, podczas gdy inne projekty przestrzeni mieszkalnych włączają trawę i brud w podłogowy wzór wewnętrznych patio.