Strona główna Portalu >>> newsy >>> BUDOWA
Opera Krakowska - akt erekcyjny
Obchody 50- lecia Opery Krakowskiej uwieńczone zostały podpisaniem aktu erekcyjnego pod budowę jej nowej siedziby. Na uroczystości obecni byli m.in. minister kultury Waldemar Dąbrowski, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł oraz prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.  
Dominika Ropek
|
02-11-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Atelier Loegler - Biuro Architektoniczne
wygrało konkurs na projekt Krakowskiej Opery

Akt erekcyjny podpisał również główny projektant nowego budynku opery Romuald Loegler, który współpracował przy projekcie z Grzegorzem Dreslerem i Piotrem Urbanowiczem.
Przebudowa już istniejących obiektów opery i operetki znajdujących się pomiędzy ulicami Lubicz, Topolową i Mogilską rozpoczęła się we wrześniu tego roku. Za 28 miesięcy powstanie w tym miejscu - jak czytamy w opisie autorskim: "prosty i czytelny układ brył o jasno zdefiniowanej geometrii (...)Przeszklona elewacja frontowa (od ul. Lubicz) będzie umożliwiała obserwację zabytkowej części miasta od wewnątrz budynku " Powierzchnie ścian zewnętrznych i wewnętrznych w obszarze przestrzeni miejskiej przewidziano do wykonania w tzw. betonie elewacyjnym malowanym transparentnymi farbami do betonu. Ten stan surowy, który zarazem staje się stanem wykończeniowym pozwala w dużej mierze zminimalizować koszty realizacji. Remontowany budynek, po likwidacji późniejszych przybudówek, odzyskuje swą czystość formalną i kompozycyjną. Obłożony szarym piaskowcem i pokryty blachą miedzianą oksydowaną nabiera szlachetności, którą dodatkowo podkreśla szkło stanowiące podstawowy materiał elewacji dla wprowadzonej nowej części - restauracji z wystawową antresolą. Całość kompozycyjnie dopełnia kamienna nawierzchnia placu, w którą wpuszczone oświetlenie koresponduje stylistycznie z oświetleniem głównego foyer". Scena z widownią, sale prób, biura, sklepy, restauracja, kawiarnia - to wszystko obejmuje program użytkowy wzbogacony o program komercyjny przewidziany dla funkcji opery. Koszty przedsięwzięcia szacuje się na ponad 50 mln. zł.
W trakcie uroczystości wzruszenia nie kryli pracownicy Opery Krakowskiej, w tym jej poprzedniego dyrektora - Bogusława Nowaka. Symboliczne murowanie cegieł stało się również jego udziałem jako inicjatora budowy.
"Opera jest syntezą miasta, kultury, społeczeństwa, środowisk artystycznych - przed wami czas wielkiej kreacji - najpierw budynek, a zaraz potem seria znakomitych spektakli" - powiedział podsumowując minister kultury Waldemar Dąbrowski.

W portalu W-A.pl o operze: http://www.w-a.pl/2004/opera.htm

UWAGA: Już niedługo w Portalu W-A.pl specjalna prezentacja projektu Opery Krakowskiej włącznie z fotografiami modelu. Zapraszamy

Źródło autor