Strona główna Portalu >>> newsy >>> KONKURS
Nagroda architektoniczna dla Polaka

Student z Polski został laureatem międzynarodowego konkursu architektonicznego "Light of tomorrow" (Światło Przyszłości).

 
O.pl
|
11-11-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 


Light of Tomorrow
HONOURABLE
MENTIONS
Mariusz Nowak

PLANSZA 1 projektu plik pdf

PLANSZA 2 projektu plik pdf

Jury międzynarodowego konkursu architektonicznego "Light of Tomorrow", organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE), Międzynarodową Unię Architektów (UIA) oraz firmę VELUX, wyróżniło pracę Mariusza Nowaka, studenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w Światowym Dniu Architektury, 1 października, w zabytkowej fabryce czekolady L'Usine w Paryżu.

Do konkursu nadesłano 258 prac ze 106 ośrodków akademickich 27 krajów. Jury przewodniczył Glenn Murcut - laureat Pritzker Prize, najbardziej prestiżowego wyróżnienia architektonicznego. Tematem tegorocznej edycji konkursu było znaczenie światła dziennego. Nagrodzono prace 10 autorów, wśród nich Mariusza Nowaka.

Przed uczestnikami konkursu postawiono zadanie polegające na zaproponowaniu własnej interpretacji znaczenia światła dziennego w projektowaniu architektonicznym. Konkursowi przyświecała idea stawiania odważnych pytań zamiast poszukiwania odpowiedzi i ostatecznych rozwiązań.

Oczekiwaniom jury najlepiej sprostał student architektury z Oslo Claes Heske Kornas. Praca Norwega to próba nowatorskiego zdefiniowania pojęcia muzeum jako miejsca łączącego artystę, jego twórczość oraz architekturę - przestrzeń ekspozycji. Projekt został wsparty doświadczeniami autora z dziedziny wideo-artu.

Wyróżniona praca studenta z Wrocławia to abstrakcyjny, wręcz poetycki koncept, refleksja odbiegająca od technologicznego podejścia do zagadnienia, inspirowana szeroko ujętą tematyką konkursu "Light of Tomorrow". Projekt studenta architektury z Wrocławia koncentruje się na zachowaniu światła uwięzionego w małej, zamkniętej przestrzeni. Projekt zgłoszony do konkursu powstał pod opieką dr inż. arch. Stanisława Lose.

- Bardzo rozległy temat konkursu spowodował, że moja propozycja nie dawała konkretnej odpowiedzi na postawione zadanie. Jest raczej próbą ukierunkowania myśli, odpowiedzią stawiającą pytania. Mała forma, która musiała się w końcu pojawić, jest w zasadzie szkicem przemyśleń. Nie jest konkretnym rozwiązaniem, może być ich wiele: wnętrze, wizja sklepienia, mały przedmiot - mówi o swoim projekcie Mariusz Nowak.

Prace konkursowe były niezwykle zróżnicowane. Niektórzy uczestnicy podeszli do kwestii światła jako zjawiska przyrodniczego, inni podkreślali jego bardziej duchowy aspekt, jeszcze inni zajęli się kontekstem kulturowym i zróżnicowaniem geograficznym. Projekty uwzględniały różne rodzaje światła - od Skandynawii i jej nieco przygaszonego północnego światła, po jasne, wyraziste światło występujące w południowej części Europy - co odzwierciedla również złożoność kontekstu kulturowego zjawiska, jakim jest sama architektura.

Inspiracją do wyboru tematyki konkursu stało się sformułowanie "Where there is light, there is life" ("Gdzie jest światło, tam jest życie"). W myśl tej maksymy firma VELUX, jeden z organizatorów konkursu, od 60 lat dostarcza nowatorskie rozwiązania w celu promowania idei mieszkalnego poddasza, jako optymalnej przestrzeni do życia. Dzięki wynalezieniu okna dachowego przez założyciela firmy Villuma Kanna Rasmussena oraz ścisłej współpracy ze środowiskiem architektów z całego świata, VELUX jest globalnym liderem w produkcji okien do poddaszy.

info:tekst O.pl Polski Portal Kultury