Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
Architektura Betonowa - projekt: arch. Paweł Syposz

Jednym z ciekawszych projektów wyróżnionych w konkursie ARCHITEKTURA BETONOWA 2004 jest projekt dyplomowy pt OSIEDLE DOMÓW INTELIGENTNYCH W NIEPOŁOMICACH autorstwa architekta Pawła Syposza. Redakcji W-A.pl udało się namówić autora do zaprezentowania swojego opracowania na stronach Portalu.
Poniżej krótki opis wraz z serią 26 ilustracji do projektu.

 
Kazek K
|
26-10-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Estetyczne i konstrukcyjne walory betonu zastosowanego
w projekcie domów inteligentnych w Niepołomicach.

Cechą charakterystyczną budynków określanych mianem inteligentnych jest zastosowanie w nich współczesnych technologii oraz wysublimowanych, precyzyjnych systemów zarządzających w sposób maksymalnie oszczędny energią elektryczną i cieplną. Od takich obiektów wymaga się odpowiedniej oprawy stylistycznej, formy architektonicznej właściwej dla XXI wieku.
W kształtowaniu wizerunku architektury spełniającej wysokie wymagania zarówno konstrukcyjne, jakościowe jak również zapewniającej odpowiednie walory wizualne i estetyczne pomogło mi wykorzystanie betonu.

  •  Jest to materiał powstający z połączenia cementem surowców naturalnych - żwiru, piasku i wody. Z tego powodu beton nie ma szkodliwego wpływu na otoczenie (nie wydziela trujących substancji chemicznych), a do budowy osiedla domów inteligentnych w Niepołomicach mogły być użyte wyłącznie materiały pochodzenia naturalnego oraz nieszkodliwe dla zdrowia.
  •  Jest on trwały, odporny na czas a jednocześnie pod wpływem czynników atmosferycznych "szlachetnieje", dzięki czemu pozwala na lepsze wtopienie się brył w naturalny krajobraz, w tym przypadku sąsiedztwa Puszczy Niepołomickiej. W zaawansowanych technologicznie budynkach inteligentnych beton stanowi pomost dla swego rodzaju symbiozy światów natury i techniki.
  •  Faktura i barwa betonu same w sobie są specyficznym, ciekawym detalem, który roztacza wokół budynku subtelną atmosferę surowości, a nawet ascetyzmu. Jednocześnie materiał ten odznacza się dużą plastycznością i rzeźbiarskością. Pozwoliło mi to skupić się w procesie projektowania przede wszystkim na wzajemnym komponowaniu się brył tworzących całość budynku.
  •  Konstrukcja betonowa ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość stała się podstawą dla szeregu elementów przekształcających osiedle w Niepołomicach w zespół funkcjonalny, wyposażony w systemy świadczące o jego ekologiczności. To właśnie beton tworzy struktury oparcia dla baterii fotovoltaicznych. Wchodzi także w skład warstw transparentnego ocieplenia gdzie masywna ściana akumuluje wytworzone ciepło i z czasowym opóźnieniem oddaje je do pomieszczeń, pełniąc funkcję naturalnego, niskotemperaturowego grzejnika.
  •  Możliwości kształtowania form, jakie daje architektowi zastosowanie technologii betonowej pozwoliło na zaprojektowanie smukłego, dynamicznego kształtu wysokiego słupa elektrowni wiatrowej. Elektrownie te stały się symbolem osiedla domów inteligentnych w Niepołomicach, zaopatrując budynki w energię elektryczną, a poprzez swoją lokalizację podkreślając linearność układu urbanistycznego.

Beton charakteryzuje się nie tylko znakomitymi właściwościami funkcjonalnymi. Obiekty wykonane z tego materiału odznaczają się swego rodzaju przekazem emocjonalnym wynikającym z bardzo bogatej historii jego zastosowania. Nadając mu szczególne znaczenie w moim projekcie dyplomowym chciałem wyrazić przekonanie, iż tak, jak ważnym materiałem jest beton dla architektury współczesnej tak w przyszłości technologia ta nadal będzie umożliwiać tworzenie konstrukcji zaspokajających potrzeby estetyczne i użytkowe.

Paweł Syposz

POLITECHNIKA KRAKOWSKA
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY

OSIEDLE DOMÓW INTELIGENTNYCH
W NIEPOŁOMICACH.


WYKONAŁ:
PAWEŁ SYPOSZ

PROMOTOR:
PROF. DR HAB. INŻ. ARCH. ANDRZEJ WYŻYKOWSKI

WSPÓŁPROMOTOR:
DR INŻ. ARCH. KRZYSZTOF KWIATKOWSKI