Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
3_2_1_ Nowa architektura w Japonii i Polsce - otwarcie wystawy + foto

W dniu dzisiejszym została otwarta Polsko Japońska wystawa pt "3_2_1_Nowa architektura w Japonii i w Polsce".

 
KK
|
28-11-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Wnętrza Centrum Manggha dodają tej wystawie charakteru
choć prezentowane projekty i tak bronią się same

O wystawie - plik pdf - ok. 35 kb

Otwarcie wystawy poprowadziła szefowa Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Pani Bogna Dziechciaruk-Maj kierując podziękowania do kuratora i autora wystawy Krzysztofa Ingardena, kuratora części polskiej Doroty Leśniak, współpracujących przy części japońskiej Bartosza Haducha oraz Akiko Kasuya. Ważne podziękowania skierowane zostały do Sponsora Wystawy - firmy AXOR HANSGROHE, bez pomocy której wystawa mogłaby nie zaistnieć w takim stopniu w jakim ją możemy oglądać. Wystawę przygotowali: NsMoonStudio (prezentacje) oraz Rafał Sosin (plansze, katalog). Podziękowania popłynęły także do Ambasady Japońskiej w Polsce, oraz obecnego w dniu dzisiejszym ambasadora Japonii w Polsce oraz do wielu osób, firm i instytucji, który przyczyniły się do powstania tej niezwykłej wystawy.

Następnie głos zabierali założyciel Centrum Manggha oraz Fundacji Kyoto Kraków Andrzej Wajda oraz pomysłodawca i kurator wystawy arch. Krzysztof Ingarden.

Andrzej Wajda tradycyjnie już nawiązał do historii powstania Centrum Manggha (które szeroko opisujemy w naszym artykule stworzonym na podstawie wykładu Andrzeja Wajdy z okazji 10 lecia Centrum Manggha: http://www.w-a.pl/2004/wajda_zachwatowicz.htm). Wspomniał on także o architekcie Centrum Manggha - Arata Isozakim, który z racji obowiązków służbowych nie mógł przyjechać do Polski. Dodam, iż w dniu wczorajszym, podczas gali 10 lecia Centrum Manggha, na której byliśmy obecni, została odtworzona taśma video, z której to, słynny architekt pozdrowił wszystkich obecnych na wystawie i sam 'osobiście' przeprosił za swoją nieobecność.

Krzysztof Ingarden w swojej wypowiedzi scharakteryzował przewodnie cyfry wystawy ("3_2_1" szeroko opisane tutaj http://www.w-a.pl/2004/3_2_1.htm oraz przy prezentacji katalogu wystawy: Katalog wystawy > >). Krzysztof Ingarden zarysował także sposób wyboru kandydatów do wystawy oraz właściwej grupy biur projektowych które możemy oglądać w centrum Manggha od dzisiaj do 30.01.2005 roku (17.02-10.04.2005 w Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz 21.04-31.05.2004 w Tower Building Gallery we Łodzi).

Osoby z poza Krakowa, które nie mogą odwiedzić wystawy
zapraszamy do zakupu pięknego wydania książkowego
dotyczącego wystawy w naszej księgarni Internetowej W-A.pl >

FOTORELACJA:

opracował (foto + tekst)
arch. Kazimierz Kwasek